Jak Žabiny dobrovolničily aneb Kalendář 2020

Nejen basketbalem člověk živ, řekly si hráčky BK Žabiny Brno, a svůj volný čas věnovaly osamělým klientům Domova pro seniory ve své domovské čtvrti v Brně – Žabovřeskách. Během letošního podzimu se tak uskutečnilo mnoho vzácných setkání a vznikla nová přátelství, jejichž „hlavní hrdiny“ od sebe dělí věkový rozdíl až dvou generací.

Když k tomu všemu občas nachomýtl fotograf David Mitáš, vznikla série unikátních fotografií, která vydala na kalendář, a Žabiny se společně s Dobrovolnickým centrem ADRA, které spolupráci zaštítilo, dohodly, že výtěžek z prodeje kalendáře půjde právě dobrovolníkům, kteří se seniory pracují.

Autorem myšlenky propojit basketbalistky a seniory je generální manažer Radek Šír, který se inspiroval na jednom z loňských výjezdů do Švédska: „Tam seniory aktivně zapojují do chodu klubu, senioři pracují jako pořadatelé na utkáních a podobně, a nám se líbilo, jak jsou díky tomu začleňováni do společnosti a nejsou tolik ohroženi samotou.“

Pro svou činnost v Brně si ale záměrně vybrali seniory v nejpokročilejším věku, protože právě ti nejvíce trpí pocitem ztráty sounáležitosti a často i lidské důstojnosti. Kdo by ale čekal, že se basketbalistky setkávaly se zatrpklými důchodci, je na omylu.

Věkový průměr fotografovaných seniorů byl více než 90 let a všichni do jednoho byli pověstní heslem, že nejdůležitější je ráno vstát z postele a pečovat o sebe. A tak vznikly fotografie při procházkách, vaření či petanque, který se pod bedlivým dohledem pětaosmdesátileté paní Věry učila hrát Michaela Vondráčková „Paní Věra se mi opravdu věnovala, pořád mi vysvětlovala pravidla a vždycky mě porazila,“ směje se Vondráčková.

Největší odvážlivci se však našli mezi muži – pan Květoslav v úctyhodném věku 94 let neváhal vyzkoušet ve společnosti Lenky Šoukalové kryokomoru a o rok mladší pan Jiří navštívil s Natálií Stoupalovou saunu. A překvapivě to v této dvojici byla Stoupalová, kdo do saunového světa dorazil o berlích a měl problém vyjít schody.

Všechny fotky zachycují silné mezigenerační spojení, jedna je však přece trochu jiná. Na březnové fotografii zapózoval Jan Bobrovský, basketbalová legenda a nyní asistent trenéra Žabin, se svou vnučkou – kapitánkou Klárou Křívánkovou. „Jako trenér a hráčka se potkáváme v hale dvakrát denně, ale když jsme doma, tak jde basket stranou,“ přesvědčovala publikum na slavnostním křtu kalendáře Křivánková. „Jenomže doma se potkáme tak jednou za měsíc,“ s úsměvem vytýkal své vnučce Bobrovský.

Benefiční kalendář basketbalistky slavnostně pokřtily ve společnosti zástupců DC ADRA a také partnerů klubu. Snímky zde byly k prodeji také na velkoformátových obrazech a akce měla pozitivní ohlas, nejen díky vybraným financím, ale také díky tomu, že se bezezbytku podařilo naplnit motto kalendáře: SPOLU – více než pět písmen.

Zdá se, že světy profesionálních sportovců a seniorů spolu nemají nic společného. A přece se něco našlo – aktivní životní styl bez ohledu na věk. Hráčky se seniory našly tolik společných témat, že občasná setkání budou pokračovat i na jaře.

Kalendáře jsou k zakoupení za 199 Kč na našich domácích utkáních nebo po předchozí domluvě (russnakova@bkzabiny.cz) v hale Rosnička.

Foto: David Mitty Mitáš