Kletba prolomena! Se Španělkami zapisujeme první výhru v ECW

Basketbalistky brněnských Žabin v odvetném zápase s týmem IDK Euskotren odevzdaly na hřišti opravdu vše. Konzistentní dravou hrou a dalším skvělým týmovým výkonem udolaly nad Španělkami svoje letošní první vítězství v Eurocupu 79:71. Zároveň si tak udržely naděje o možný postup ze základní skupiny.

Žabiny letos v Eurocupu sehrály tři těžká a těsná utkání, z nichž vyšly pokaždé naprázdno. Pokud si tedy chtěly udržet reálné šance na výhru, musely ve čtvrtečním duelu porazit soupeře ze San Sebastianu. A že šlo v zápase o hodně, potvrdil i koncentrovaný vstup obou týmů do utkání.

Tvrdá osobní obrana hráček znamenala, že po pěti odehraných minutách světelná tabule oznamovala nízké skóre 7:7. Žabiny se ale znovu mohly spolehnout na jejich precizní střelbu za tři body. Bria Holmes dvěma tříbodovými hody dostala Žabiny do vedení. Nikolina Knežević následně svojí trojkou v poslední vteřině uzavřela úvodní čtvrtinu s mírným náskokem domácích 19:11.

A ten brněnské basketbalistky dokázaly navýšit až na dvanáct bodů. Španělky ale přitlačily a zásluhou trojice Gnere Alima Dembele, Maria Espana Almendro a Mariam Alou Coulibaly se na Žabiny dotáhly. Následoval boj o každý bod. V něm pevnější ruku při zakončování stále držel domácí tým.

Žabiny si nakonec se svými soupeřkami poradily rozdílem 79:71 a v letošním ročníku Eurocupu zaznamenávají první vítězství. „Dneska nemůžu být jinak než spokojený. To, co se nám nepovedlo v předešlých zápasech Eurocupu, kdy jsme měli velmi dobré fáze a momenty, ale pak vždycky přišla část, kdy jsme vypadli z konceptu a nechali soupeře udělat šňůru, tak dneska jsme byli opravdu konstantní. Věřili jsme tomu čtyřicet minut, prezentovali jsme se tím co chceme – 22 bodů z rychlého protiútoku a 19 asistencí. Tady ten týmový basketbal nám dal energii a v té koncovce jsme to tak psychicky konečně zlomili. Moc holkám gratuluju, už si to po těch smolných zápasech zasloužily,“ okomentoval výkon svých svěřenkyň Viktor Pruša.

Nadšení z vítězství neskrývala ani Petra Záplatová. „Jsem moc ráda, že jsme si dokázaly, že umíme hrát s takovými týmy. Francouzská a španělská liga je jedna z nejkvalitnějších. Dneska jsme vybojovaly vítězství a byly jsme připravenější než ve Španělsku. Tam jsme se nedokázaly vyrovnat s jejich tvrdostí,“ porovnala nejlepší střelkyně brněnského týmu ve čtvrtečním duelu.

Zopakovat takový výkon potřebují Žabiny i v nadcházejícím utkání Eurocupu, kdy ve středu 14. prosince od 17 hodin poprvé prozkouší francouzský Lyon.

Žabiny Brno vs. ID Euskotren (ESP) 79:71 (19:11, 20:23, 16:18, 24:19)

Body: Záplatová 17, Knežević 16, Holmes 15, Čechová 9, Cunane 8, Hamzová 4, Stoupalová 4, Šoukalová 2, Vacková 2, Vondráčková (nenastoupila), Buřtová (nenastoupila)