Kolaps v poslední čtvrtině znamená konec Žabin v Eurocupu

Bojovnost i přes další potíže s fauly tentokrát basketbalistkám Žabin Brno nestačila. V závěrečné desetiminutovce totiž proměnily pouze čtyři body a naopak nedokázaly pokrýt přesné útoky rozjetého Besiktase. Druhý zápas play-off tak skončil jednoznačně 78:58 pro turecký celek, jenž v součtu obou utkání postupuje mezi šestnáctku nejlepších klubů Eurocupu.

Ani odvetný zápas prvního kola play-off neodehrály basketbalistky Žabin a Besiktase zrovna v rukavičkách. Již od první vteřiny čtvrtečního duelu se oba celky hnaly za každým míčem. O první výraznější bodový odskok se postaraly až ve druhé desetiminutovce jedenáctibodovou šňůrou hráčky Besiktase. „Po úvodní čtvrtině, kterou jsme zvládli velmi koncentrovaně a vypořádali jsme se s úvodním tlakem domácích i v počtu ztrát, následovala druhá, kdy jsme jich měli sedm. Dodali jsme jim tak sebevědomí,“ litoval asistent Michal Martišek.

Žabiny i přes vyhranou úvodní čtvrtinu nastupovaly do druhého poločasu s mankem devíti bodů, a to zejména díky přesné mušce rozehrávačky Besiktase Dany Evans. To však skvělou bojovností dokázaly stáhnout na rozdíl jediného koše. K Evans se však přidala i Nogić a Li, na které Brňanky nedokázaly najít odpověď. „Začali jsme čtyřmi ztrátami, třemi nedobře zvolenými střelami následovanými dalšími čtyřmi ztracenými míči po sobě. Tady těch jedenáct útoků rozhodlo. V takové atmosféře ještě více Besiktas vystupňoval tlak, který pak využil,“ vnímá příčinu definitivního zlomu Martišek.

Brněnské basketbalistky se navíc trápily v závěru i střelecky, kdy útočný půst prolomila až minutu a půl do konce Lou Lopez Sénéchal. „V součtu jsme z osmdesáti minut možná pětasedmdesát drželi postupové naděje. Ale bohužel se hraje až do konce. A tu koncovku jsme nezvládli,“ řekl žabinský asistent.

Ani desetibodový náskok z prvního duelu na Rosničce totiž v celkovém součtu Žabinám na postup nestačil. Besiktas zvítězil 78:58 a ukončil tak brněnské působení v evropské soutěži. „Jsme velice zklamaní. Hlavně po tom úvodu, kdy jsme to měli nula dva a udělali jsme veliký comeback. Potřebujeme to vstřebat a vrátit se po Vánocích silnější, abychom splnili další cíle, které jsme si pro sezonu vytyčili,“ přiznal Martišek.

Besiktas (TUR) vs. Žabiny Brno 78:58 (15:18, 28:16, 14:20, 21:4)

Body: Knežević 17, Cunane 15, Stoupalová 8, Lopez Sénéchal 7, Sklenářová 5, Hamzová 3, Záplatová 3, Čechová 0, Buřtová a Nétková nenastoupily