Mezinárodní basketbal na Rosničce

Od pátku 12. do neděle 14. října hostíme 1. turnaj Evropské basketbalové ligy žen (EWBL), který do Brna přivede basketbal mezinárodní kvality. Účastníky turnaje budou kromě Žabin i špičkové týmy národních lig ze Slovenska, Běloruska a Litvy.

Nad akcí převzali záštitu vládní zmocněnec pro sport a poslanec Parlamentu ČR Milan Hnilička a primátor města Brna Petr Vokřál, kteří v pátek 12. října v 18:00 turnaj slavnostně zahájí, a hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Turnaj zahájí Čajky proti Jiskře

Celý turnajový program začne v pátek v 15:30 utkáním mezi slovenskými Piešťanskými čajkami s Kibirkštisem (česky jiskra) Vilnius. V 18:00 po slavnostním zahájení sehrají své první utkání brněnské basketbalistky s běloruským celkem Horizont Minsk.
V sobotu 13. října se v 16:00 utkají s litevským Kibirkštisem Vilnius a v neděli od 13:30 zakončí program soubojem proti Piešťanským čajkám. „Konkurence bude veliká, čekají nás tři zápasy ve třech dnech. Tyto týmy patří dlouhodobě k nejlepším ve svých domácích ligách a nečeká nás nic jednoduchého. Máme ale o týmech dost informací a budeme se snažit hráčky v rychlém sledu na utkání připravit. Vzhledem k domácí výhodě budeme chtít vyhrát maximální počet zápasů a vytvořit si dobrou výchozí pozici pro umístění do 4. místa ve skupině,“ přibližuje plány brněnského týmu hlavní trenér Žabin Viktor Pruša.

Přívětivý hrací systém

EWBL je mezinárodní soutěží pro profesionální ženské týmy z východní, středí a severní Evropy. Celkem 16 družstev z 10 zemí je rozděleno na dvě osmičlenné skupiny A a B. V rámci skupin každý celek odehraje 3 dílčí turnaje. Po odehrání všech utkání postoupí z každé skupiny vždy čtyři nejlepší týmy do play-off. V tom se rozhodne o účastnících Final 4. „Systém soutěže, díky kterému se necestuje na jednotlivá utkání, se nám líbí. Na prvním turnaji se vždy hrají tři utkání ve třech dnech, na ostatních dvou jsou to dvě utkání ve dvou dnech, což je sice náročnější z hlediska regenerace, ale nestrávíme na cestách tolik času, jako kdybychom dojížděli na každý zápas zvlášť,“ chválí turnajový systém EWBL generální manažer Žabin Radek Šír.

rozpis_utkani_ewbl

Vedení klubu si cení účasti v této soutěži i proto, že nejde o ligu, do které by bylo možno se kvalifikovat na základě dřívějších výsledků. „O účast v Evropské lize jsme usilovali zhruba rok. Vedení soutěže si týmy, které se jí budou účastnit, pečlivě vybírá. Jsme proto rádi, že se naše úsilí vyplatilo,“ popisuje Šír cestu Žabin do Ligy a doplňuje: „Od počátku bylo naším cílem nejen v Evropské lize startovat, ale také pořádat jeden ze tří turnajů základní skupiny. Znamená to pro nás samozřejmě více práce, protože organizace turnaje má své podmínky, na kterých se musí pracovat už několik měsíců dopředu. Na druhou stranu do Brna i do Česka přineseme něco nového.“ 

První krok zpět do Evropy

Basketbalový klub Žabiny Brno má za sebou úspěšnou historii nejen na tuzemských palubovkách, ale také v evropských pohárech. Bere proto svou premiérovou účast v EWBL jako další krok plánovaného návratu Žabin na evropskou basketbalovou scénu. „Jedná se o zápasovou konfrontaci s různorodými herními styly z mnoha zemí, což je pro náš mladý tým z pohledu sbírání zkušeností zásadní. Rozhodně ale nebudeme chtít hrát podřadnou roli,“ popisuje přínosy účasti v Evropské lize trenér Pruša.

Na brněnský turnaj navážou basketbalistky Žabin v rámci EWBL prosincovou zajížďkou do slovenských Piešťan a lednovým turnajem ve švédském Luleå, kde se střetnou s týmy z Ruska, Nizozemska, Švédska a Lotyšska.