S ZVVZ USK jsme drželi krok

Předehrávka 3. kola ŽBL přivedla na brněnskou palubovku soupeře z těch nejnáročnějších – ZVVZ USK Praha. Ačkoli do utkání hostující tým nastupoval jako favorit, my jsme chtěli cestu za vítězství Pražankám co nejvíce znesnadnit. Jasný cíl: nedat nic zadarmo

Do utkání jsme vstoupili s velkou chutí své předsevzetí splnit, přesto stav po 1. čtvrtině (12:20) napovídal, že soupeřky chtějí pověsti favorita dostát a hned od začátku si budovat postupný náskok.
V podobném duchu se nesl i začátek druhého dějství, pak ovšem ve třetí minutě snížila Adamcová (17:24) a právě v tomto okamžiku naše hráčky chytily druhý dech. Dvěma proměněnými trestnými hody Záplatové a tříbodovou střelou Matuzonyté jsme se přiblížili na rozdíl pouhých 3 bodů (21:24) a skóre rázem vypadalo hratelně. Necelé tři minuty před koncem první půle jsme se na soupeřky poprvé dotáhli úplně (28:28). Remízy však byly maximem, které nám soupeřky euroligové kvality dovolily. Na shodné skóre jsme dosáhli znovu ještě minutu a čtvrt před odchodem do šaten (30:30),  Pražanky pak ale odskočily i 5 body Elhotové na poločasové skóre 30:37. „V prvním poločase jsme udělali minimum chyb, byli jsme schopni eliminovat útočný doskok soupeře, i když každý ten dílčí bod při stavu -7 v poločase je důležitý. Stejně tak jsme dokázali zastavit přechodovou fázi soupeře a hráli jsme v té době velmi vyrovnané utkání,“ zhodnotil první půli hlavní trenér Viktor Pruša.

Ve 2. poločase soupeřky přidaly

Do druhé poloviny zápasu vlétly s větší dávkou energie hostující hráčky, nám síly naopak začaly ubývat a na nápor soupeřek jsme nedokázali včas zareagovat. „Ve třetí čtvrtině se projevovala síla USK čím dál víc, ale myslím, že ten náš plán zavírat vymezené území a nechávat je hrát spíše 1 na 1 se nám vyplácel. Donutili jsme USK hrát v rotaci 8 hráček – 5 zahraničních euroligových hráček a 3 české reprezentantky, to si myslím, že o našem výkonu vypovídá všechno. Samozřejmě závěrečné skóre je pro nás trochu kruté, když po 3 čtvrtinách to byl stav o 12 bodů. Každopádně jsem rád, že dostaly prostor všechny hráčky, a přestože to skóre je k nám možná trošičku nespravedlivé, nic to nemění na tom, že ten výkon byl snesitelný, byl dobrý,“ našel pozitiva na prohraném utkání Pruša.

Závěrečná čtvrtina rozhodla

V závěrečné čtvrtině hostující celek přitvrdil v obraně, čímž nám znesnadnil střelbu a z rychlých protiútoků navíc dokázal skórovat. „Rozdíl ve střelbě není daný jen tím, že brněnské hráčky nedávaly koše, ony je nedávaly pod tlakem, takže jakmile se zlepšila naše obrana, tak se jim střílelo hůře, a to je to, co my potřebujeme hrát. I když i to ještě z mého pohledu bylo málo,“ hledala důvody nárůstu rozdílu ve skóre trenérka ZVVZ USK Praha Natália Hejková a poukazuje na to, že její tým nepředvedl výkon, který od něj očekávala: „My jsme v plné síle pár dní, kompletně jsme se potkali až minulý týden v pátek, a je to hrozně vidět při hře, hráčky si nerozumějí v obraně ani v útoku. Ale potřebujeme hrát, a když je to jednoduché, jak byl ten poslední zápas, tak nám to nic nedá. Tohle bylo pro nás o mnoho lepší. Nakonec se samozřejmě projevila kvalita našich zkušených hráček, ale potřebujeme hrát lépe. Pro nás to byl velmi užitečný zápas, protože nám konečně někdo kladl odpor. To před Euroligou, která se bude hrát zhruba za dva týdny, hrozně potřebujeme.“

Závěrečné skóre 58:83.

Fanoušci za 1*

To, že příjezd takového družstva, jakým je ZVVZ USK Praha, je diváckým tahákem i v netradičním úterním termínu, potvrdila i bouřlivá divácká kulisa v hale, kterou celý tým vnímal velmi pozitivně. „Myslím, že lidi, kteří dnes přišli do haly, museli být spokojení s tím, co viděli, s jakou chutí, energií a dravostí naše hráčky hrály. Fanoušci byli skvělí, hnali nás dopředu. Doufáme, že i na víkendový turnaj EWBL jich přijde tolik a budou takhle fandit,“ děkoval fanouškům jménem celého týmu trenér Pruša a pozval tak všechny příznivce basketbalu na Evropskou basketbalovou ligu žen, jejíž první stage Rosnička hostí od 12. do 14. října.