Nekompromisně drtíme Londýn a nakračujeme do play-off Eurocupu

London Lions ani napodruhé nepřišli na způsob, jak nás pokořit. Na domácí palubovce jsme Eurocupový celek porazili jednoznačným výsledkem 68:41 a od postupu do play-off nás dělí jedna výhra nad Kelternem, ať už naše anebo zítřejší ze strany Belgičanek.

Už v úvodu utkání Žabinské basketbalistky daly soupeři z Anglie jasně najevo, kdo je tady doma. Po šestkách Brii Holmes a skvělých nájezdech holek jsme se po čtyřech minutách dostali do vedení 8:0. Hostující trenér Clark zareagoval time-outem, ale ani ten jeho svěřenkyním nepomohl. První body London Lions zaznamenali až po pěti minutách a čtvrtinu jsme končili s vysokým náskokem 23:5.

Druhou desetiminutovku basketbalistky odehrály vyrovnaně 18:19. Z našich hráček se nejvíce dařilo Petře Záplatové (12b) a Natálii Stoupalové (11b). Z hostí se se čtyřmi koši prosadila Shanice Norton. Obrat ve skóre však nenastal a do šaten se o poločasu odcházelo za stavu 41:24.

„Měli jsme velmi dobrý vstup do utkání. Potom soupeř trošičku zpomalil zónovou obranou, kterou více méně hrál do konce celý zápas. Ta nás trošičku tlačila mimo vymezené území do střel, ale díky bohu nám to padlo z dálky,“ zhodnotil výkon svých svěřenkyň domácí trenér Viktor Pruša.

Do nadcházející třetí čtvrtiny jsme vstoupili trošku nesoustředěně, soupeřky pokračovaly se zónovou obranou a po pěti ztrátách musel Viktor Pruša zasáhnout oddechovým časem. Ten našim holkám prospěl a následnými trojkami a skvělou prací v obraně soupeřkám odskočily na téměř třicetibodový rozdíl 57:29.

Vysoký náskok jsme si udrželi až do posledních minut. Navrch jsme měli hlavně střelecky. Zatímco londýnské basketbalistky trefily pouze tři trojky z dvacíti pokusů, naše basketbalistky jich do koše poslaly šest. Natka Stoupalová měla dokonce parádní bilanci tři ze čtyř úspěšných hodů.

Myslím si, že se naše obrana v druhé půli určitě zlepšila. Ale někdy jsem měla pocit, že nám na obroučce sedí malý trpaslík, který ty míče odpinkává. Prostě jsme se dnes nemohli trefit. Nerada bych si stěžovala na rozhodčí, ale srovnávat se s poměrem faulů 11:22 je docela těžké. Ale je to opět další věc, se kterou se musíme naučit pracovat v průběhu zápasu,“ svěřila se se svými dojmy londýnská pivotmanka Azania Stewart.

Dvouciferný rozdíl ve skóre neunesla nejlepší střelkyně Londýnu Shanice Norton (13b) a tři minuty do konce utkání se technickou chybou vyfaulovala. „Našli jsme recept na zónu a hlavně jsme čtyřicet minut konstantně bránili. Udržet Londýn na jednačtyřicet bodů je velká věc a to si myslím, že rozhodlo o celkovém vítězství,“ dodal Pruša.

Výbornou obranu pochválil i trenér hostí.„Velká gratulace Brnu k jejich dnešnímu výkonu. Defenzivně odehráli naprosto exkluzivní utkaní. Dnes nám do útočné fáze hodně chyběla Winterburn. Problém jsme měli hned od začátku. Z toho, že jsme v první čtvrtině dokázali dát pouze 5 bodu, jsme se v podstatě po zbytek zápasu nedokázali oklepat. Jak ale všichni víme, tahle skupina je neskutečně vyrovnaná a bude zajímavé sledovat, jak se věci budou mít po zítřejším zápase Kelternu proti Braine. Máme před sebou ještě jeden zápas a potřebujeme se z toho dnešního co nejdříve vzpamatovat a bojovat dal o postup ze skupiny,“ prozradil Mark Roy Clark.

London Lions nekompromisně porážíme 68:41 a jsme první nohou v play-off Eurocupu. Zaručený postup zjistíme až po zítřejším utkání Castors Braine s Rutronik Kelternem.

S německým celkem také sehrajeme poslední utkání Eurocupové skupiny, a to příští čtvrtek 2. listopadu na půdě Kelternu. Mezitím se v sobotu 27. listopadu od 17 hodin na Rosničce popereme o prvenství v domácí lize s mistrovským USK Praha

Žabiny Brno – London Lions 68:41 (23:5, 18:19, 16:5, 11:12)

body: Stoupalová (double double: 14 + 10 doskoků), Záplatová (14), Holmes (9 + 10 doskoků), Hamzová (9), Galíčková (8), Vodráčková (5), Grigalauskyté (5), Jurčenková (2), Kopecká (2), Beránková (nenastoupila)