Nesoustředěnost stála Žabiny vítězný vstup do sezony

Ve zcela jiném světle oproti přípravě nastoupily basketbalistky brněnských Žabin do prvního utkání nové sezony Ženské basketbalové ligy. Bez koncentrace v zakončení a dravosti na hřišti podlehly Hradeckým lvicím 63:67, které si zaslouženě vybojovaly první body do tabulky. Žabiny výsledek vnímají jako důležité ponaučení do dalších bojů.

Již v úvodních minutách domácí hráčky pod vedením nového trenéra Petera Bálinta předvedly, že se hodlají do každého souboje vrhat po hlavě. Ani po necelé pětiminutovce se favorizované Žabiny nedokázaly ujmout vedení a naopak zbytečnými ztrátami dovolily Hradci snadno navyšovat bodové manko. Viktor Pruša proto sáhl po prvním oddechovém času. A ten jeho svěřenkyním dodal nový impulz.

Svoji divokou hru na chvíli zklidnily a dokázaly si rychlými protiútoky vedení přetáhnout na svoji stranu. To jim však nevydrželo na dlouho a první poločas proto zakončily nerozhodně 33:33. A ani druhou část zápasu brněnské basketbalistky nehrály tak, jak by si přály. Sice si dokázaly vytvořit osmibodové vedení, následnými chybami ale nabídly soupeřkám šanci se vrátit do zápasu. A té se Hradec nejen že chopil, ale dokonce ani nepustil. „Zápas se odvíjel dle soupeřových not, nedokázali jsme hrát náš styl basketbalu, kterým se dlouhodobě chceme prezentovat. Přizpůsobili jsme se,“ přiznal brněnský asistent Michal Martišek.

Žabiny tak musely zkousnout úvodní trpkou porážku 63:67 a po více jak devíti vzájemných duelech s Hradcem pocítit neúspěch (naposledy Hradec zvítězil v dubnu roku 2021). „Hradec dneska vyhrál zaslouženě. Bojovnost předvedly minimálně o devadesát procent více než my. Bojovaly o každý balón, měly jednoduché doskoky a nájezdy dávaly. Těžko říct, jestli jsme je podcenily, anebo jsme jen na začátku sezony, kdy ještě nejsme dostatečně sehrané,“ okomentovala kapitánka Natálie Stoupalová.

Loni stříbrný celek ligy si z úvodní „facky“ bere velké ponaučení. „Mysleli jsme si, že půjde všechno samo a hráli příliš profesorsky. Když jsme měli hrát rychle, tak jsme nehráli. Naopak když jsme potřebovali zpomalit, dělali jsme zbrklé rozhodnutí. Je to první utkání sezony a potvrdilo se nám, že v ŽBL nebudou lehké zápasy. Zítra je nový den a začneme znovu na sobě pracovat, protože bez tvrdé dřiny to samo nepůjde,“ dodal Martišek.

Sokol Hradec Králové vs. Žabiny Brno 67:63 (16:22, 17:11, 14:13, 20:17)

Body: Stoupalová 17 (+13 doskoků), Cunane 14, Knežević 11, Záplatová 9, Sklenářová 4, Čechová 3, Buřtová 3, Smutná 2, Mezihoráková 0, Kytlicová 0, Nétková (nenastoupila)