Po 14. v řadě na Evropu

Česká reprezentace pod vedením Štefana Svitka v poslední fázi kvalifikace na Mistrovství Evropy uspěla na výbornou. Ve čtvrtečním utkání doslova převálcovala Rumunsko, kde dokonce nastřílela krásných 100 bodů. Sobotní utkání již bylo těžší a českému týmu trvalo o něco déle, než si vytvořil dostatečný bodový náskok. Přesto lvice zvítězily o více než 20 bodů a na ME tak postupují z 1. místa skupiny.

Do prvního utkání byly nominovány obě naše hráčky Beáta Adamcová i Natálie Stoupalová. Po výborném debutovém výkonu v listopadové fázi kvalifikace si Natálie vysloužila místo v základní pětce reprezentačního týmu. I přesto, že se v danou chvíli jednalo o nejméně zkušenou hráčku reprezentační pětice, byla to právě Naty, kdo otevřel skóre celého utkání a odstartoval tak bodovou palbu. Za svých 16 minut na hřišti Naty přispěla deseti body. Bezmála 9 minut na palubovce bojovala i zajetá reprezentantka Beáta, která k vítězství přispěla třemi body. Kolektivní výkon lvic byla opravdu skvělá podívaná, a tak není divu, že český tým Rumunky porazil 100:52.

Do druhého utkání byla nominována již pouze Natálie a opět nastoupila v základní pětce. Zápas se již od samého začátku vyvíjel o poznání agresivněji a tvrději než v předešlém utkání. Dánky ovšem nechávaly dostatečný prostor pro střelbu, a tak se toho Češky ujaly. Bohužel to však vypadalo, jako by si lvice svoji střeleckou munici vystřílely v předešlém utkání a nedařilo se jim skórovat z velké, ale ani střední vzdálenosti. Začátek druhé čtvrtiny byl dosti nervózní vzhledem k tomu, že skóre bylo nakloněno soupeřkám. Ovšem to ve třetí minutě úspěšnou trojkou převrátila na českou stranu bývalá hráčka Žabin Petra Záplatová. Jednalo se o zlomový okamžik, kdy se Česko dostalo do vedení a poté si jej již udrželo až do samého konce. Lvice porazily nelehkého soupeře 84:63.

Česká reprezentace tak postupuje na EuroBasket Women již po čtrnácté v řadě. Ten letos společně pořádá Španělsko a Francie v termínu 17.-27. června 2021.