Pohár zůstane v Brně. Handicap nebo KP?

Druhé semifinále Nilfisk FINAL 4 a druhý souboj sousedů z tabulky ŽBL. Handicap Brno a Trutnov spolu na ligových palubovkách bojují o šestou příčku po základní části, ale dnes mělo jít také o hodně – o postup do pohárového finále a jistotu medaile.

Zdálo se, jako by domácí hráčky svazovalo prostředí Rosničky a role mírných favoritek, které by měly ve finále Nilfisk FINAL 4 doplnit městského rivala KP Brno. To Trutnov vlétl do zápasu bez bázně a hany a zasypal domácí sprškou úspěšných trojkových střel. Díky tomu si Lokomotiva vytvořila skoro desetibodový náskok. Handicap působil zaskočeně a hráčky selhávaly i ve vyložených pozicích.

Nástup do druhé čtvrtiny se ale brněnskému celku vydařil. Využíval ztrát soupeře k rychlému zakončení než se stačila postavit zónová obrana. To motivovalo trenéra Prušu, aby svým svěřenkyním naordinoval celoplošnou obranu. S ní se Trutnov vyrovnával o to hůře, že kvůli třem osobním chybám si musela odpočinout Hindráková. Východočešky si v těžké chvíli opět pomohly trojkou, ale jejich náskok se výrazně smrskl.

Brno získalo vydařenou druhou desetiminutovkou pevnou půdu pod nohama a vzrůstající formě neuškodila ani poločasová pauza. Při čtyřech osobních chybách Bouman začaly navíc brněnské basketbalistky stále častěji využívat výškovou převahu Palušné.

Trutnovu začaly ubývat síly. Úzká rotace stěžejních hráček si vybírala svou daň a Brno získávalo čím dál větší převahu. Trutnov ještě občas dokázal kontrovat trojkou, ale především zónová obrana začala ztrácet své kouzlo. Handicap nakonec dokráčel k pohodovému vítězství a odsoudil Trutnov k zítřejšímu boji o bronz (15:30). Naopak svěřenkyně trenéra Pruši čeká brněnské finále proti KP (18:30, přímý přenos ČT Sport).

BK Handicap Brno – BK Lokomotiva Trutnov 86:59 (12:21; 34:37; 62:51)

Palušná 22, Hausknechtová 19, Švrdlíková 15, Křivánková 11, Vitulová 6, Sedláková 5, Giacintová, Brabencová, Adamcová a Stoupalová po 2, Kašpárková 0 – Vacková 15, Prokešová 11, Hindráková 8, Patočková, Kozumplíková a Bourdeau po 7, Vašáková 3, Vymazalová 1, Rylichová, Herinková, Štěbetáková a Bouman 0

Fauly: 24 – 20

Viktor Pruša, BK Handicap Brno: „Přiznám se, že jsem byl ze začátku dost nervózní. Na Trutnov jsme byli připraveni, ale nevycházely nám některé taktické varianty. Cítil jsem, že jsme zbytečně nervózní ze zápasu a že v některých chvílích možná zbytečně až moc chceme. Změnili jsme z pohledu taktického plánu situace v obraně. To nám začalo vycházet a soupeř s tím měl problém. V útoku nám konečně vyšla souhra dlouhých. Ze zóny jsme měli respekt, ale dlouhé zapracovaly a vlastně pak celý tým vůlí a chutí to urval. Bude to náročné finále. Favorit je jasný. Nejen podle ligové tabulky, ale i podle toho, co předvedl dnes KP v semifinále. Uvidíme, kolik nám zbylo sil. Hráli jsme trochu v užší rotaci. Nemáme co ztratit. Jsme doma a budeme se o to chtít porvat.“

Petr Kapitulčin, BK Lokomotiva Trutnov: „Byli jsme na domácí dobře připraveni. Bylo vidět, že jsou v domácím prostředí nervózní a toho jsme chtěli využít. Ještě ve 13. minutě jsme vedli o deset bodů.  Byli jsme připraveni na jejich pressingovou obranu, která je vždy na hranici faulu. V prvních 12 minutách to fauly byly, pak už ne. Myslím, že jsme v zónové obraně hráli dobře. Pak přišel problém, že během dvou minut házel soupeř deset trestných hodů, odešly nám na lavičku se třetím faulem Hindráková a Bouman. Brno se nervozitu trestnými hody zlomil. Hlavně pak Palušná… Ve chvíli, kdy na lavičce byla Bouman mi na pivota zbyly dvě sedmnáctileté hráčky a s nimi si poradila. Jedna věc je fyzická únava, druhá psychická. Snažili jsme se holky namotivovat, že mohou dnes vyhrát. My se Žabinami můžeme z deseti zápasů vyhrát možná dva, možná jeden zápas. Dneska se to nepovedlo. Mohlo se to povést za určité konstalace, ale my jsme tomu věřili. O to je zklamání větší a musíme ho teď z hlavy dostat. Pro většinu holek je to první taková akce v životě. Hlavní je dostat teď únavu z hlav. Ta byla vidět už ke konci, kdy bylo jasné, že zápas nevyhrajeme. Hrály dorostenky, už tam jsme začali přemýšlet nad dalším zápasem. Je to teď jen o hlavách, jestli to zítra ustojíme nebo ne.“