Přes Ostravu snadno do Final Four

I ve druhém čtvrtfinálovém utkání Evropské basketbalové ligy EWBL jsme potvrdili roli favorita, soupeřky z SBŠ Ostrava jsme  přehráli jasně 45:82 a jsme tak prvním účastníkem závěrečného Final Four, o jehož pořadatelství se ucházíme.

Dnes jako by oba týmy zažívaly déjà vu – stejně jako ve čtvrtečním prvním utkání na Rosničce, i dnes jsme v ostravské hale Tatran vstoupili do utkání nekompromisní šňůrou 0:11, Ostravankám jsme povolili pouhé tři koše ze hry a celkem 10 bodů. Během této části hry jsme si vybudovali až 16bodový náskok a do druhé čtvrtiny se šlo za stavu 10:24.

Jenže stejně tak se i domácím hráčkám povedlo připodobnit se k prvnímu vzájemnému duelu a ve druhé desetiminutovce se do utkání vrátily – do střeleckých statistik se dostaly i jiné hráčky než Dickey s Markovic, které se jako jediné prosadily v první části hry, a když se Cloninger v půlce čtvrtiny prosadila za tři body, dostaly se hráčky SBŠ na dostřel 8 bodů (23:31). Vzápětí však kontrovala Matuzonyté a vrátila nám dvouciferné vedení, které jsme do poločasu zdvojnásobili (25:45).

Začátek druhé půle utkání působil na obou stranách ospale a Ostravanky jako by složily zbraně. Poprvé bodovaly až po třech minutách za dva body z ruky Markovic a nutno říct, že na další tři minuty naposledy.  Pak proměnila oba trestné hody Cloninger, to už však Severomoravanky 29:54 a třetí čtvrtinu odevzaly Žabinám v poměru 7:19.

Závěrečná čtvrtina se na obou stranách nesla ve znamení neproměněných šancí, a zatímco Ostrava se propadala do stále větší ztráty, nám tento výkon stačil nejen na pohodlné udržení, ale ještě i navýšení rozdílu skóre, který krátce před koncem dosáhl hranice 40 bodů.

Naší nejlepší střelkyní byla Michaela Vacková s 16 body, 13 bodů přidala Natálie Stoupalová, 12 Michaela Vondráčková a po 10 bodech zaznamenaly Anežka Kopecká a Justina Matuzonyté (ta navíc s 11 doskoky).

Ostravský tým táhla střelecky tradičně Sara Dickey se 14 body, 10 bodů zapsala Natálie Miklíková.

„Sérii s Ostravou máme zdárně za sebou a teď už budeme jen vyhlížet soupeře pro Final Four a také lokalitu, kde se bude odehrávat,“ uvedl po utkání asistent trenéra Jakub Gazda s poukazem na fakt, že Žabiny jsou jedním z uchazečů o pořadatelství turnaje. V každé z dalších tří čtvrtfinálovch dvojic však figuruje jeden ruský tým, a tak by v případě postupu tří ruských týmů připadlo pořadatelství právě některému z nich. „Náš fokus se teď musí přesunout na CEWL a především na ŽBL, kde nás po skončení základní části budou čekat už jen těžké zápasy,“ připomíná Gazda poslední utkání Žabin v základní skupině Středoevropské ligy, které odehrají jeho svěřenkyně ve středu 19. února od 18:00 na domácí palubovce proti německému Marburgu, a utkání nadstavby nejvyšší české ligy, která startuje ve středu 26. února. V té se budou Žabiny snažit o vylepšení své aktuálně čtvrté pozice.