S čistým štítem se Žabiny proskákaly až do finále

Pouhé tři zápasy stačily Žabinám k postupu do finále nejvyšší české ligy. Hradecké lvice do Brna přijely oslabené o své podkošové opory a místo dramatického souboje je čekala Žabinská poprava. Dalším krásným týmovým výkonem domácí basketbalistky zvítězily 84:57 a semifinálovou sérii ukončily v nejkratším možném čase za stavu 3:0. V následujících dnech se tak utkají o titul mistra ČR.

Jak přes kopírák vletěly Žabiny do třetího semifinálového utkání s Hradcem Králové. Osmibodovou šňůrou se domácí basketbalistky chopily vedení, které do konce poločasu nepustily. Hradecké lvice se v úvodní desetiminutovce trefily až v šesté minutě. A nepomohla jim ani snaha zaskočit své soupeřky zónovou obranou. Brněnské hráčky rychle sdílely míč a přesně ho umisťovaly do koše. Za prvních dvacet minut nasbíraly dvakrát více doskoků, asistencí a trestných hodů. Není tak divu, že po patnáctiminutové pauze nastupovaly Žabiny za stavu 42:26.

Hradecké lvice se snažily, co mohly. Ale bez svých podkošových opor byly na Žabiny zkrátka krátké. „Dneska jsme byly oslabené o Simonu Fišerovou, Kláru Marečkovou a Kláru Vojtíkovou, což je znatelná ztráta, se kterou jsme se do určité míry zvládly poprat a do určité ne. Myslím si, že jsme bojovaly obstojně na to, v jaké jsme tu byly sestavě. Předvedly jsme to nejvíc, co jsme mohly a nic víc se s tím nedá dělat,“ přiznala hostující pivotmanka Martina Pokorná.

I přes vyrovnanou třetí čtvrtinu (19:18) Žabiny odskočily v začátku závěrečné desetiminutovky na dvacetibodový rozdíl. Trenér Viktor Pruša na hřiště vypustil všechny své svěřenkyně a ty ho nezklamaly. Zápas ukončily za stavu 84:57 a zasloužily se tak o exkluzivní lístek směr finále. „Chci především poděkovat a pogratulovat hráčkám za naprosto bravurně zvládnuté semifinále. Myslím si, že rozdíl obou týmů dneska a v celkové sérii byl definovaný tím výsledným bodovým rozdílem v každém zápase. Jsem velmi rád, že jsme byli schopní ve všech třech zápasech eliminovat ty silné stránky Hradce. To znamená agresivita v situaci osobních soubojích, jedna na jedna především a doskakování, kde jsme nakonec předčili Hradec ve všech třech duelech. Když jsme tohle defenzivně zvládli, rozhodla opravdu nějaká basketbalová kvalita a vyspělost našeho týmů a možná i částečně herní inteligence,“ liboval si hlavní kouč.

Hradecká trenérka přiznala, že Žabiny si postup do finále zaslouží více. „Mrzí mě, že nás to nezastihlo úplně v nejlepší sportovní ani zdravotní formě. Pokud bychom chtěly s Žabinama hrát vyrovnaně, musely bychom podat výkon na hranici našich možností v dobrém zdravotním stavu. Musím říct, že jednoznačně Žabinám finále, které je čeká, bude slušet mnohem více a my se letos soustředíme na boje o třetí místo,“ řekla Romana Ptáčková.

Žabiny tak Hradci oplatily loňskou porážku ze semifinále a utkají se o zlaté medaile. S největší pravděpodobností narazí na dlouholetého hegemona české ligy – ZVVZ USK Prahu. Ti zatím bezproblémově drtí sousední KP Brno v postupových soubojích o finálové klání 2:0 a v pátek sérii mohou ukončit.

Žabiny Brno vs. Sokol Hradec Králové 84:57 (24:13, 18:13, 19:18, 23:13)

Body: Záplatová 13 (+ 4 asistence), Hamzová 12, Holmes 11, Grigalauskyté 10, Vacková 9, Stoupalová 9, Vondráčková 7, Jurčenková 7, Kopecká 4, Šoukalová 2 (+ 5 asistencí), Beránková 0, Buřtová 0