S USK jsme drželi krok, zahraniční posily jsme však ubránit nedokázali

I po výborných třech čtvrtinách poprvé v nejvyšší ženské lize letos prohráváme. Mistrovskému ZVVZ USK Praha jsme po jejich vydařené třetí desetiminutovce podlehli 69:91. K vítězství proti zkušenému Euroligovému týmu s kvalitními zahraničními posilami nestačil ani opět parádní výkon Petry Záplatové (21b) nebo trojky Kateřiny Galíčkové (4/6). Po 9. kole ŽBL zůstáváme na druhém místě.

Už o vypadalo, že favorizované USK Praha vezme otěže zápasu do vlastních rukou hned ze začátku utkání. Rychlými koši se Pražačky ujaly vedení a ze Žabin se prosadila pouze Eliška Hamzová dvěma trestnými body. Za stavu 2:8 domácí trenér Viktor Pruša však zareagoval oddechovým časem, z něhož se naše hráčky vrátily v lepším světle. Následující minuty už představovaly boj dvou neporažených celků tak, jak má vypadat a čtvrtinu jsme končili s mankem sedmi bodů. (16:23)

Ve druhé desetiminutovce jsme skvělou obranou, bojovností a týmovým výkonem zvládli soupeřův náskok stáhnout. Po třech trojkách Kateřiny Galíčkové jsme se na USK dotáhli na rozdíl jednoho bodu. Dominantní Brionna Alaine Jones však našim podkošovým hráčkám dala zabrat a díky svým třiadvaceti bodům udržela vedení USK  39:43.

Úvod druhé půli zápasu stále pro naše hráčky vypadal nadějně. Dařilo se nám v útoku, v obraně jsme si Jones hlídali daleko více. Po čtvrté osobní chybě hostující rozehrávačky Teji Oblak a srovnávacímu nájezdu Elišky Hamzové na stav 47:47 jsme doufali ve zvrat. Ten však nenastal.

Basketbalistky USK Praha se konečně prosadily z delší vzdálenosti a ačkoliv Žabiňačky dovolily Jones se prosadit pouze jedenkrát z šestky, dvojice Mária Conde a Dragana Stankovič podržela svůj tým.

Věděli jsme, že to bude obtížné utkání, mají velkou podporu fanoušků. Nedokázali jsme moc bránit, brát střely ani doskakovat. Podkošové hráčky odvedly obrovskou práci a udržely nás ve hře. Ze šaten o poločasu jsme odcházeli s pokynem, že si musíme vytvořit pozice, což jsme také udělali a tím i získali výhodu,“ prozradila autorka patnácti bodů Mária Conte. Pražačky nám koncem třetí čtvrtiny odskočily na sedmnáct bodů. (51:68)

Poslední desetiminutovku jsme dokázali se soupeřem držet krok (18:23). Nicméně manko už bylo na zdramatizování utkání moc vysoké. Poprvé v sezoně 2021/2022 tak prohráváme v ŽBL 69:91 a zůstáváme na druhé příčce v tabulce právě za ZVVZ USK Praha.

Trenér Žabin Viktor Pruša je na výkon svých svěřenkyň pyšný. „Odehráli jsme dneska velmi pěkný, kvalitní a solidní zápas. Myslím si, že to byl zatím nejhezčí zápas domácí ligy a za stavu 47:47 v polovině třetí čtvrtiny jsme byli vyrovnaným soupeřem. Pak bohužel přišlo takové momentum hry a dvakrát nám soupeř odskočil. Výsledné skóre je, jaké je. Ale jsem na hráčky pyšný a gratuluji jim k dnešnímu výkonu,“ okomentoval utkání.

Žabiny Brno – ZVVZ USK Praha 69:91 (16:23, 23:20, 12:25, 18:23)

Body: Záplatová (21), Galíčková (12 – 4/6 trojky), Hamzová (11), Grigalauskyté (9), Jurčenková (6), Holmes (6), Stoupalová (4), Vondráčková (0), Kopecká (nenastoupila), Mikšíková (nenastoupila)

Zraněné hráčky: Šoukalová, Vacková, Buřtová, Beránková (zraněné koleno)