Skvělý vstup do play-off

I přesto, že začátek utkání pro nás nebyl příliš příznivý, ostravský tým jsme porazili 77:51. Stav série je tak 1:0 a pro nás značí dobrý základ na středeční venkovní souboj v Ostravě.

Na samotném začátku nás Ostrava doslova zaskočila. V prvních pěti minutách utkání jsme, kromě úspěšných trestných hodů v podání Stoupalové, nebyli schopni míč úspěšně dopravit do koše. Děsivý stav utkání v poměru 2:11 tak donutil domácího trenéra Prušu vzít si první timeout. Bylo zřejmé, že hra s tímto týmem bude velmi tvrdá, ovšem soupeřky si tak nasbíraly poměrně velké množství osobních chyb již v první čtvrtině. Toho jsme se však chytili my a od úspěšných trestných hodů jsme se odpíchli. Na konci čtvrtiny jsme tak skóre soupeře předehnali a první část utkání tak zakončili v poměru 19:18.

Ke druhé čtvrtině jsme se postavili mnohem zodpovědněji. Začali jsme se více hýbat a střelbu z dálky jsme proložili ataky do vymezeného území. Zvýšili jsme i agresivitu v obraně a Ostravu tak dostali pod tlak, čímž se nám podařilo soupeřovo skóre v této čtvrtině udržet na pouhých osmi bodech. Ostrava tak začala dělat chyby, kterých jsme my náležitě využili. Hřiště jsme tak do poločasové pauzy opouštěli za stavu 38:26.

Do druhé poloviny utkání oba týmy nastoupily s velkým odhodláním. Nám se dařilo skórovat převážně z rychlých protiútoků. Zhruba v polovině této desetiminutovky však Ostrava zahájila zónovou obranu. Chvíli nám trvalo, než jsme se adaptovali a z toho plynulo i několik ztrát a následně i rychlé potrestání ze strany hostů. Když jsme hru zklidnili a s čistou hlavou aplikovali již natrénované akce, zónová obrana přestala fungovat a tak jsme vesele skórovali jak ze střední, tak i velké vzdálenosti. O tom svědčí i poměr bodů v této čtvrtině, který byl 21:7.

Pouze díky bodovému náskoku, který jsme si v předešlých dvou čtvrtinách vybudovali, jsme mohli v poklidu dohrát naši hru. Šanci tak dostalo všech dvanáct hráček, mezi kterými byly i mladé dorostenky. Ke konci čtvrtiny se body na obou stranách získávaly již pouze pomocí trestných hodů. Poslední čtvrtinu úspěšnou střelou za tři body dnes zakončila Šoukalová. Skóre 1. kola play-off tedy značí poměr 77:51.

Role nejužitečnější hráčky utkání se zodpovědně ujala naše reprezentantka Natálie Stoupalová (20b.). Pomyslnou hranici desíti bodů překonala Hamzová (13b.) a Křivánková (12b.)

Viktor Pruša, trenér BK Žabiny Brno: „Tak my jsme dnes rádi za první play-off vítězství, kdy máme jednu třetinu splněnou. Dnes to oboustranně nebylo basketbalově příliš hezké utkání, spíše takový vydřený zápas v play-off stylu. My jsme vůbec nechytli začátek utkání, kdy jsme po pěti minutách měli 2:11. Měli jsme trošku svázané ruce v koncovce, a i když jsme v obraně nedělali hrubé chyby, tak v útočné fázi jsme se trápili a spalovali jsme vyložené šance. Potom jsme trochu pochopili, že je potřeba více atakovat vymezené území, že není možné takto hrát po obvodu hřiště, jak jsme do utkání vstoupili. Také jsme zvýšili agresivitu na obranné polovině a nakonec jsme donutili Ostravu k 22 ztrátám, z čehož jsme vytěžili 23 bodů. Tím jak jsme dostali takovýto komfort a bodový polštář, tak jsme mohli hrát více naši hru jak do rychlého protiútoku, tak do přechodové fáze a já jsem rád, že nakonec to vítězství je poměrně poklidné a že máme dobrý základ na venkovní utkání v Ostravě“.

Iveta Rašková, trenérka SBŠ Ostrava: „Tak my jsme dnes velmi dobře vstoupili do zápasu. Doufala jsem, že nám to vydrží, bohužel však přišel nějaký zkrat, kdy jsme přestali dávat i dobře vytvořené šance a dostali jsme se pod nějaký tlak. Především jsme dnes zkolabovali na útočné polovině. S takovou úspěšností proměňování můžeme těžko vyhrát jakýkoliv zápas. K tomu se potom přidaly ztráty a byli jsme nervózní. Já doufám, že jsme si to dnes trošku vyzkoušeli a v domácím prostředí předvedeme lepší výkon především na útočné polovině“.