Všechny ligy přerušeny

Dnešní rozhodnutí vlády o zákazu pořádání akcí s účastí nad 30 osob, omezení provozu sportovišť a migraci obyvatel znovu ovlivnilo i basketbal.

Renomia ŽBL
Česká basketbalová federace rozhodla o přerušení všech svých soutěží včetně Renomia ŽBL. Toto rozhodnutí platí do odvolání stavu nouze. O dalších scénářích bude vedení českého basketbalu jednat.

Mládežnické soutěže
Všechny mládežnické soutěže spadají pod ČBF a týká se jich stejné omezení jako Renomia ŽBL. Do odvolání stavu nouze jsou soutěže přerušeny.

EWBL
Odloženo na neurčito je i Final Four Evropské basketbalové ligy EWBL, které měly Žabiny pořádat 21. a 22. března v Brně.
„Situaci jsme monitorovali už delší dobu, komunikovali jsme jak s lotyšským vedením ligy, tak s účastnickými týmy. Prozatím není jasné, zda bude Final Four zrušeno úplně, nebo se bude hledat náhradní termín,“ sdělil generální manažer Žabin Radek Šír.

Final Four se měly účastnit kromě Žabiny celky z Ruska, Běloruska a Slovenska. „Poslední zprávy hovoří o tom, že v Rusku jsou pozastaveny sportovní akce a je nařízena karanténa po návratu do země, v Bělorusku se sice sportovní akce konají, ale byla vydána opatření související s vycestováním a návratem do země, na Slovensku jsou sportovní akce zakázány, nejvyšší basketbalové ligy žen i mužů byly předčasně ukončeny a i Slovensko vydává omezení týkající se cestování. Momentálně tedy není možný jiný scénář, než Final Four neodehrát,“ dodal Šír.

CEWL
Stejný osud rovněž potkal Final Four Středoevropské ligy CEWL, které se mělo konat 28. a 29. března v belgickém Mechelenu. Belgie před několika dny vydala zákaz sportovních akcí s platností do konce března, což bylo prvním impulsem k řešení otázky případného konání závěrečného turnaje ligy, jejímž pořadatelem je Česká basketbalová federace.  Do Final Four postoupily Žabiny, Mechelen, slovenské Piešťanské Čajky a německý Marburg a všechny tyto země přijaly podobná opatření.

Co na to klub?
„Zdá se, že mezi kluby v ŽBL panuje shoda bez ohledu na dnešní rozhodnutí vlády. Některé kluby vydaly prohlášení o neúčasti v dalších duelech už dříve, my jsme ráno komunikovali s vedením hradeckého klubu, se kterým jsme měli hrát v sobotu, a obě strany byly rozhodnuty se dohodnout na zrušení utkání. V tuto chvíli podle nás sport úplně ztrácí smysl a není možné naplnit jeho poslání,“ potvrdil Šír souhlas s rozhodnutím a doplnil, že pro kluby je momentální situace složitá i s ohledem na nemožnost trénovat. „Situace by byla komplikovaná i v případě, že bychom museli třeba měsíc pouze trénovat a pak naskočit zpět do zápasů. Zítřejším ránem počínaje se však uzavřou všechna vnitřní sportoviště, což nám znemožní přípravu úplně.“