Žabinám znovu utekl začátek utkání. USK si připisuje druhý finálový bod

Brněnské basketbalistky zopakovaly špatný start z úvodního finále i v domácím prostředí a jejich soupeřky ze ZVVZ USK Praha si po první čtvrtině vytvořily dostatečný bodový náskok. Ten se Žabinám nepodařilo v průběhu duelu zmenšit a podruhé ve vrcholné sérii o českého basketbalového šampiona prohrály, tentokrát 47:82. Pražačky si tak za stavu 2:0 mohou připsat v úterý 19. dubna další ligový titul.

Ani do druhého finálového zápasu nevkročily brněnské basketbalistky pravou nohou. V úvodní čtvrtině nastřádaly deset ztracených míčů. A za to je hostující ZVVZ USK Praha řádně potrestaly. Žabinám se navíc stále nedařilo střelecky. Za prvních deset minut se trefily pouze Petra Záplatová a Monika Grigalauskyté. „Měly jsme svázané ruce. I když jsme měly střely, které jsme si těžce vytvořily, neuměly jsme je proměnit,“ přiznala domácí pivotmanka Anna Jurčenková. Pražačky tak šly do vysokého vedení 6:24.

Žabiny se pokusily zaskočit své protihráčky zónovou obranou. Ani ta však na rozjetý USK zcela nezabrala. Zahraniční kvarteto Oblak – Thomas – Jones – Stankovič dohromady nasbíraly 33 z celkových 52 bodů hostujícího týmu. O zbylé body se postarala Veronika Voráčková.Měly jsme docela dobrý nástup do zápasu. Ze začátku nám to tam padalo a myslím si, že rozhodla obrana. První půlku jsme udržely soupeře na málo bodech,“ okomentovala pražská křídelnice. Do šaten její tým odcházel s náskokem o 31 bodů. (21:52)

Tribuny haly Rosničky ale stále hnaly svůj tým kupředu. Za bouřlivé fanouškovské podpory a díky změně herního systému třetí čtvrtinu domácí basketbalistky vyhrály poměrem 13:10. Vyrovnaný souboj předvedly oba celky i v závěrečné části utkání. Manko z první půle však již bylo příliš vysoké a ZVVZ USK Praha tak letos počtvrté porazilo Žabiny, tentokrát 47:82.

Ve finále se tak Pražačky ujímají vedení 2:0 a v úterý mohou doma sérii ukončit. „Musím být určitě spokojená s tímto zápasem. Nastoupily jsme čtyři pivotky s jednou rozehrávačkou a oproti pražskému zápasu jsme postrádaly další malou hráčku Vyoralovou. Dařilo se nám hlavně v prvním poločase a jsem spokojená s obranou. Ten druhý poločas byl už takzvaně údržba,“ řekla trenérka hostí Natália Hejková.

Naopak domácí kouč Viktor Pruša je z výkonu svých svěřenkyň stále zklamaný. „Ani za podpory naprosto skvělých fanoušků, kterým chci hrozně moc poděkovat, byli úžasní, jsme nezvládli první čtvrtinu. Měli jsme deset ztrát, což byla voda na mlýn pro USK. V obraně jsme dělali hloupé rozhodnutí oproti tomu, co jsme si řekli. Na hráčkách bylo vidět, že v útoku ztratily půdu pod nohama. Ta první čtvrtina dala ráz celého utkání,“ konstatoval.

Třetí a pravděpodobně poslední finálové kolo sehrají Žabiny na půdě USK pod drobnohledem kamer ČT sport v úterý 19. dubna od 20:15. A dle slov hlavního trenéra jim nezbývá nic jiného, než doufat, že do třetího zápasu nastoupí konečně bez tlaku. „Je mi líto, že háčky a kvalita, kterou mají daleko vyšší, v těch dvou zápasech nebyla vidět. Hrajeme hodně hluboko pod svůj standard,“ přiznal smutně Pruša.

Žabiny Brno vs. ZVVZ USK Praha 47:82 (6:24, 15:28, 13:10, 13:20)

Body: Záplatová 16, Hamzová 11, Šoukalová 5, Vondráčková 5, Holmes 5, Grigalauskyté 3, Vacková 2, Jurčenková 0, Beránková 0, Kopecká 0, Buřtová (nenastoupila), Galíčková (nenastoupila)