Žabinský comeback zdramatizoval koncovku se Šoproní

Basketbalistky Žabin Brno předvedly znovu neskutečnou bojovnost, která je pro tým poslední sezony tolik charakteristická. I přes absenci klíčových hráček a nevydařeném nástupu do úvodního zápasu Memoriálu profesora Paši dokázaly vymazat náskok Šoproně a do poslední sekundy tak bojovat o postup do finále. Nakonec však ve své druhé prověrce přípravy padly maďarskému mistru 68:69. V neděli od 11 hodin proto vyzvou v boji o 3. místo Piešťanské Čajky.

Oslabené o hráčky základní pětice Petry Záplatové a Elišky Hamzové nastoupily Žabiny Brno do úvodního duelu Memoriálu profesora Paši proti maďarské Šoproni. A právě absence na těchto postech se promítla ihned v začátku utkání, kdy Žabiny pod nátlakem Maďarek otřepaných Euroligou těžce rozehrávaly hru.

A aby toho nebylo málo, rotace Viktora Pruši se po pár minutách ještě více okleštila. Před koncem první čtvrtiny a začátkem druhé musely střídat po špatném kontaktu i pivotmanka Emma Čechová a rozehrávačka Adéla Mezihoráková. I tak ale brněnské basketbalistky nepovolily a na soupeřky vytasily tvrdou obranu po celém hřišti, která jim přinesla ovoce.

O poločase sice odcházely do šaten s mankem dvanácti bodů, nástupem do druhé části zápasu však předvedly právě svoji neústupnou bojovnost. „Byly jsme nervózní a chvilku nám to trvalo, než jsme si uvědomily, že je to přípravný zápas a nemáme se čeho bát. Že musíme jít do všeho naplno a bojovat o každý balón,“ přiznala Simona Sklenářová, pro kterou to byla premiéra v dresu brněnského celku.

Společně s Nikolinou Kněžević a Elissou Cunane bodově držely naději vidiny vítězného konce. Sílu a výškovou převahu jejich soupeřek však brněnský tým i přes týmový výkon v obraně zdolat nedokázal. „Fyzicky to byl těžký zápas. Byly vysoké a měly hodně útočných doskoků, co jsme první poločas moc nepohlídaly,“ potvrdila Sklenářová.

Knežević sice necelé dvě vteřiny před koncem za stavu 66:69 stála na hranici trestných hodů, její úmysl záměrně netrefit druhý pokus však nevyšel a míč skončil v koši. Po dramatické koncovce tak nakonec Žabiny padly 68:69 a v sobotním zápase vyzvou od 11 hodin Piešťanské Čajky, které prohrály s Polkowicemi. Polský celek se následně na Rosničce od 13:30 utká proti Šoproni o celkové prvenství na turnaji.

Žabiny Brno vs. Šoproň 68:69 (13:22, 26:38, 49:54)

Body: Cunane 15 (+13 doskoků), Knežević 15, Sklenářová 14, Buřtová 7, Smutná 7, Kytlicová 6, Stoupalová 2, Mezihoráková 2, Čechová 0