Žabiny čeká velká výzva. Na Bourges si ale věří

Nelehká výzva čeká Žabiny v dalším kole play-off Eurocupu. Ve středu 12. ledna od 18 hodin totiž poměří síly s nejlépe nasazeným týmem soutěže a jedním z nejkvalitnějších klubů Evropy vůbec. Francouzské Tango Bourges do prostor Rosničky zavítá poprvé od roku 2015. A Žabiny neplánují žádné vřelé přivítání, ale tvrdý souboj o každý míč.

Žabiny si do letošního roku stanovily několik předsevzetí. Jedním z nich je navázat na fantastické výkony v předvánoční části sezony a potrápit tak jeden z nejkvalitnějších týmů Evropy Tango Bourges. Několikaletý účastník Euroligy a letošní nejlépe nasazený tým Eurocupu stojí totiž v cestě Žabinského snu o postupu do TOP 8. Další kolo play-off druhé nejprestižnější evropské soutěže startují Žabiny na domácí palubovce ve středu 12. ledna od 18 hodin.

A ačkoliv je čeká soupeř bezpochyby nelehký, Žabiny ručník do ringu nehází. Ba naopak přijímají výzvu a chtějí dokázat, že i oni mají co říci. „Narážíme na nejlépe postavený tým Eurocupu a momentálního favorita soutěže. Bourges je tým euroligové úrovně s velmi širokým a kvalitním kádrem. Cílem prvního zápasu na domácí půdě je určitě uhrát výsledek, který nám dá naději na postup v klíčovém zápase 20. ledna v Bourges,“ prozradil asistent Žabin Jakub Gazda.

Podle něj šance na účast v TOP 8 nejsou ztracené. „Jestliže jsme schopní téměř celý zápas trápit jeden z nejlepších týmu Euroligy (zápas s USK v domácí lize), nevidím důvod, proč bychom měli být v tomto kole úplně bez šance. Holky už letos několikrát ukázaly, že role „outsidera“ jim nijak nevadí a že si podobné výzvy spíše užívají,“ upozornil Gazda

Zatímco basketbalistky Žabin měly hladký průchod prvním kolem play-off, kdy si z maďarského lázeňského města Miskolce odvezly náskok do domácí odvety o čtyři body (57:61) a následně na Rosničce vyhrály 76:69, Francouzsky zaskočily dřívější protihráčky Žabin ze základní skupiny hráčky London Lions. Angličanky totiž v domácím prostředí nečekaně zvítězily o jeden bod (65:64). Ve Francii se však žádné zázraky nekonaly a Tango přestřílelo Lions o jednatřicet bodů (96:65).

Žabiny v základní skupině Eurocupu London Lions přehrály bez větších problémů. I proto jim úctyhodný výkon Angličanek v prvním souboji dodává sebevědomí a vidinu možného zisku. „Francouzský Bourges je velmi kvalitní tým, silný na každém postu. Postoupili z prvního místa, ale Londýn nám ukázal, že jsou zdolatelným soupeřem. Věřím, že se na ně dobře připravíme a doma je také potrápíme. A věřím, že když na hřišti odevzdáme vše, je tam šance na úspěch. Určitě jdeme do těchto zápasů s tím, že se popereme o postup dál,“ svěřila se slovenská pivtomanka Anna Jurčenková.

Bourges se na Rosničku vrací po sedmi letech

Dlouholetí příznivci ženské košíkové v Brně mohou mít ještě v živé paměti, jak se na palubovce Rosničky Žabiny přely o vedení právě se zmiňovaným francouzským týmem. Za dob Euroligy mezi sebou tyto kluby totiž odehrály 22 utkání. To poslední v lednu roku 2015. A Francie z posledních sedmi klání vždy odešla vítězně.

Tango Bourges patří k nejlepším klubům ve Francii i Evropě. Ke svým čtrnácti domácím titulům a jedenácti zlatým medailím z Francouzského poháru si na konto připsal několik účastí ve Final Four Euroligy, včetně trojité nálepky šampionů, a vítězství Eurocupu z roku 2016. Žabiny se svojí historií za současnými eurocupovými soupeřkami nezaostávají. Nicméně dřívější úspěchy doplňují ty současné. A kdo přidá další výhru do své sbírky, to zjistíme ve středu 12. ledna na Rosničce. Utkání začíná v 18:00 a živý přenos vysílá i FIBA na svém YouTubovém kanálu.