Do nového roku vstupujeme vítězně

Žabiny zvládly svoje první utkání v letošním roce úspěšně a z Chomutova si vezou výhru o skoro třicet bodů. Ve 13. kole Renomia ženské basketbalové ligy porazily Levhartice 57:86 a připisují si tak osmou výhru. Brňanky své soupeřky nejen přestřílely, ale hlavně přeskákaly (40:63). Navrch měly i v počtu získaných míčů.

Vítězný start do nového roku zaznamenaly Žabiny v domácí ženské lize. Na palubovce Levhartic Chomutova Žabiňačky i přes úvodní vyrovnané čtvrtiny v každém poločase jasně potvrdily roli favoritek a připsaly si tak osmou ligovou výhru sezony 57:86.

Chomutovské basketbalistky do utkání musely nastoupit bez nemocné pivotmanky Terezy Vorlové a americké opory Jordan Reynolds. Té se zatím nepodařilo získat v Česku vízum a po svátcích tak zůstala ve Státech. Naopak kádr po poporodní pauze doplnila bývalá reprezentantka Monika Satoranská. V dresu Žabin naopak na lavečce zůstala Natálie Stoupalová. Do zápasu nezasáhly ani stále zraněné Michaela Vondráčková, Michaela Vacková a Lenka Šoukalová. Nepřijela ani Adéla Buřtová, která se chystá na víkend, kde posílí družstvo Žabin B.

Ve vyrovnané první čtvrtině  Žabiny své soupeřky primárně přeskákaly (7:17). Bodově se však druhý a sedmý tým tabulky držely na stejno. Michaela Krejzová střelou v poslední vteřině snížila náskok Žabin na dva body (17:19). Svoji převahu brněnské hráčky předvedly až v následující desetiminutovce.  Ta se stala konečnou pro staronově příchozí Satoranskou, neboť se v deváté minutě vyfaulovala. Žabiny i díky povedeným střelám a akcím ze soupeřových ztrát vyhrály čtvrtinu poměrem 8:25. Do druhé poloviny utkání tak mohly nastoupit s klidnější hlavou.

Z poločasové pauzy se však Levhartice vrátily plny chtíče skóre ještě zvrátit. Domácí naděje držely hlavně mladé basketbalistky Valentýna Kadlecová (22 bodů) a Michaela Krejzová (15 bodů). Žabinám se naopak přestalo dařit střelecky. Míč se jim na první pokus do koše nedařilo hodit jak z dálky, tak z pod koše. Díky dravějším doskokům si ale vybudovaly druhé šance, které již dopadly úspěšně. I tak předposlední čtvrtina skončila ku prospěchu domácích hráček 22:20 (47:64 po 3. čtvrtině).

Poslední desetiminutovku už Žabiny jasně ovládly a před eurocupovým duelem se tak navnadily na vítězství. „Bylo to pro nás první utkání v novém roce, navíc po delší pauze od posledního předvánočního zápasu. Zároveň to je jediný zápas před Eurocupem, takže i taková menší příprava. Nicméně velmi dobrá, protože hráčky Chomutova hrály tvrdě, což můžeme očekávat i od francouzského Bourges. Utkání se rozhodlo asi ve druhé čtvrtině, kdy nám padly nějaké střely i pár protiútoků. Ve třetí přišlo mírné zaškobrtnutí, ale v poslední jsme si pohlídali vítězství,“ prohlásila autorka sedmnácti bodů Sarah Beránková.

A právě Eurocup je na žabiňáckém programu jako další. Už příští středu 12. ledna totiž pokračují v jejich bitvě o zlepšování historického úspěchu. Od 18 hodin hostí na Rosničce v rámci druhého kola play-off velice zkušený a i Euroligou otřískaný Tango Bourges z Francie.

Levhartice Chomutov vs. Žabiny Brno 57:86 (17:19, 8:25, 22:20, 10:22)

Body: Beránková 17, Galíčková 14, Holmes 13, Hamzová 13 (5 zisků), Jurčenková 8 (13 doskoků), Kopecká 8, Grigalauskyté 7 (12 doskoků), Záplatová 6, Stoupalová (nenastoupila)