Po sedmi letech prozkoušíme Tango Bourges

Žabiňácká další překážka v eurocupové jízdě pochází z Francie a našim dlouholetým fanouškům není zdaleka cizí. Do bitvy o účast v TOP 8 nám totiž přistály basketbalistky z Tango Bourges, s nimiž máme bohatou historii. Po sedmileté odmlce znovu porovnáme síly. Poprvé na domácí palubovce příští středu 12. ledna od 18 hodin. Následně zavítáme 20. ledna do Francie.

V předvánoční atmosféře jsme všem příznivcům Žabin nadělili dárek pod stromeček v podobě postupu do TOP 16 týmů Eurocupu. A nyní máme další perličku, neboť v následujícím kole nastoupíme proti jednomu z nejlepších basketbalových klubů Evropy – francouzskému Tango Bourges.

Zatímco my jsme si účast zajistili dvojitou výhrou nad maďarským DVTK, Francouzsky překvapivě zaváhaly na půdě London Lions a těsně prohrály 65:64. V domácí odvetě však od první minuty utkání dominovaly a Londýn rozdrtily rozdílem 31 bodů (96:65). Potvrdily tak jasnou roli favoritek, kterou si vybudovaly po prvenství ve své skupině G i celkovém pořadí soutěže.

Tango Bourges se od roku 1987 vypracoval z 5. francouzské ligy nejen na samotný vrchol basketbalu ve Francii, ale i do evropské elity. Jako první francouzský tým vyhrál evropskou soutěž a to Ronchetti Cup v roce 1995. Stejnou sezonu se basketbalistky probojovaly do Final Four Euroligy. V této nejprestižnější evropské soutěži následující dva ročníky dominovaly, třetí titul přidaly v sezoně 2000/2001. Poslední evropský  triumf v podobě zlaté medaile si vybojovaly v Eurocupu roku 2016.

V domácí lize se Francouzsky staly šampionkami 14 krát a 11 krát ovládly tamní Pohár. Aktuálně drží prvenství, ke kterému přispívají hráčky kolektivně. V Eurocupu průměrnou hranici nad deset bodů drží šestice hráček. Soupeř nás tedy čeká opravdu nelehký, avšak ne neznámý.

Žabiny se na evropské scéně s Tango Bourges setkaly 22 krát. Poprvé v listopadu 1996 a naposledy před sedmi lety 7. ledna 2015. Za ty roky se pozice favorita několikrát otáčela. V posledních letech Francie měla díky účasti v Eurolize navrch. Žabiny však letos předvádí opravdu parádní výkony, takže se fanoušci mohou těšit na napínavý a kvalitní souboj. Ten první sehrajeme příští středu 12. ledna od 18:00 na Rosničce. Na druhé utkání zavítáme o týden později, kdy na palubovce Bourges ve čtvrtek 20. ledna od 20:00 zabojujeme o další úspěchy Žabin.