Žabiny nadále přepisují historii a postupují do TOP 16 ECW

Žabiny zvládly domácí odvetu prvního kola play-off Eurocupu bez sebevětšího zaváhání a jasně postupují do TOP 16. Svoje soupeřky z maďarského DVTK tři čtvrtiny drtily a i přes mírné drama v poslední části utkání je poráží 76:69. Nejlepší výkon předvedly pivotmanky Natálie Stoupalová (24 bodů), Anna Jurčenková (14 bodů + 11 doskoků), Monika Grigalauskyté (13 bodů) a znovu parádní Bria Holmes (15 bodů).

Až po dvou minutách padl úvodní koš odvetného zápasu mezi Žabinami a maďarským DVTK. Hostující Milica Jovanovič se trefila za dva body, Natka Stoupalová ale dalším útokem odpověděla stejně. Následovalo přetahování o každý míč, přičemž si Maďarky držely mírný bodový náskok. Ten ale po rychlých protiútocích ze získaných míčů v tvrdé obraně pomalu Žabiňačky stahovaly. Poslední střelou čtvrtiny Bria Holmes dostala svůj tým do vedení 16:14.

A to Žabiny ve druhé desetiminutovce napustily. Po skvělých střelách Natky Stoupalové (15 bodů v poločase) a týmové sehranosti v obraně i útoku basketbalistky z Rosničky navýšily svůj náskok na dvanáct bodů. Maďarky se však úplně strhnout nenechaly a trojkou a dvěma trestnými střelami Leslie Deann Vorpahl stáhly skóre na rozdíl 35:28.

Po poločasové pauze domácí prostředí a podpora fanoušků hnala Žabiňačky kupředu a utekly svým soupeřkám na dvacetibodový rozdíl. (62:39. Už to vypadalo na jasnou výhru a vidinu TOP 16, ale to by nebylo play-off Eurucupu, aby se zápas trošku nezdramatizoval. V poslední čtvrtině Maďarky začaly hrát zónovou obranu, kterou zaskočily nepřipravené domácí hráčky. Tříbodovou střelou Jovanovič dotáhla svůj tým na stav 74:64 a trenér Viktor Pruša musel zareagovat dalším timeoutem.

Ani po mírném zaváhání ale domácí basketbalistky nedovolily soupeřovi zázračný obrat utkání a s konečným skóre 76:69 postupují do další části play-off. „Byl to velice tvrdý zápas. Myslím si, že jsme si to vybojovaly. Trošku jsme měly problém se čtvrtou čtvrtinou. Tam na nás vytáhly zónu, na kterou jsme vůbec nebyly připravený. Ale ve třetí čtvrtině jsme si dokázaly vytvořit takový náskok, že jsme si ho udržely až do konce. Jsem moc ráda za výhru, jsme v TOP 16 Eurocupu a to je hlavní, všichni jsme si to přáli,“ okomentovala po utkání Natálie Stoupalová.

Obrovskou gratulaci vzkázal svým svěřenkyním i hlavní kouč Žabin Viktor Pruša. „Postoupili jsme do nejlepších 16 týmů Eurocupu, což je opravdu něco neskutečného, s čím jsme nepočítali. Dneska jsme v zápase dali výborný základ v obraně, kdy jsme Miškolc nechali na 28 bodech v poločase a bylo super, že se ta ofenzivní síla přenesla na hráčky jiné. Poslední čtvrtina bylo zbytečné drama, ale to by bylo příliš lehké proti soupeři, jakým Miškolc je,“ řekl.

Mírný nesouhlas s rozhodčími měla hostující hráčka a jedna z hlavních opor DVTK Keyona Lavette Hayes. „Myslím si, že rozhodčí svými některými rozhodnutími v úvodu zápasu vlastně rozhodli o výsledku. Bohužel jsme prohráli, ale oba týmy hrály opravdu skvěle. Jsem ráda za svoje družstvo a že jsme tu mohli být. Dostaneme je příští rok,“ svěřila se Američanka.

Další soupeř Žabinám v roce 2022 vzejde z dohrávky souboje francouzského Tango Bourges se známými London Lions. Zápasy poté sehrají 13. a 20. ledna 2022.

Žabiny Brno vs. DVTK 76:69 (16:14, 19:14, 27:11, 14:30)

Body: Stoupalová 24, Holmes 15, Jurčenková 14 (11 doskoků), Grigalauskyté 13, Hamzová 8, Záplatová 2, Beránková 0, Galíčková 0, Buřtová (nenastoupila), Kopecká (nenastoupila)