Žabiny nedaly USK nic zadarmo. I tak jde mistr do vedení

Po letech vyrovnané finále? Žabiny Brno držely v úvodním zápase finálové série s favorizovaným ZVVZ USK Praha tempo až do posledního hvizdu. Nebýt nepatrných úseků a nedůrazného doskoku hostujících Brňanek, mohl svět basketbalu zažít nečekaně dramatickou podívanou, jakou v domácí české lize hala Královka řadu let nezažila. I tak domácí mistr ustál brněnský nátlak a po výhře 89:73 se ujal vedení ve finálové sérii 1:0.

S neuvěřitelnou bojovností nastoupily brněnské basketbalistky Žabin do úvodního utkání finálové série české nejvyšší ligy. S favorizovaným ZVVZ USK Praha díky výborné spolupráci v obraně, kdy soupeřky zdvojovaly na míči, a nebojácného přechodu do útoku držely první desetiminutovku vyrovnaný výkon. Po nájezdu Michaely Vondráčková šly Brňanky dokonce do vedení 26:24 a nebýt nedůrazného doskoku, mohly svým soupeřkám bodově odskočit. Domácí hráčky však hostující Žabiny jednoznačně přeskákaly a díky druhým šancím i rychlým protiútokům, kterým USK v české lize vévodí, pomalu převzaly otěže zápasu do vlastních rukou.

Do druhého poločasu brněnský tým přišel se zónovou obranou, která zprvu domácím dělala menší problémy. Následně však dominantní podkošová hráčka Alyssa Marie Thomas pomohla svému celku odskočit na dvouciferný bodový rozdíl. A ten si i přes snahu dotáhnout se v závěrečné čtvrté čtvrtině USK udrželo až do konce a sérii na tři vítězné otevřelo výhrou 89:73.

Žabiny svým sympatickým týmovým výkonem však dokázaly, že mezinárodnímu výběru Natálie Hejkové dokáží vzdorovat. Zatímco v dresu USK se představila ve finále domácí soutěže pouze jediná česká hráčka Veronika Šípová, za Žabiny nejvíce zářilo právě české reprezentační duo Natálie Stoupalová a Eliška Hamzová. „Dnes to byl z naší strany velmi povedený zápas. Podařil se nám zachytit začátek zápasu a to pro nás bylo klíčové. Škoda pasáže na konci prvního poločasu, kdy nám USK odskočilo o pár bodů. Naštěstí se nám ale podařilo zachytit i vstup do druhého poločasu, kdy jsme odehrály velmi dobrou třetí čtvrtinu. Bohužel nám USK ve čtvrté čtvrtině uteklo, ale i tak je to pro nás velmi dobrý výsledek,“ okomentovala Hamzová.

Do domácí odvety, kterou mají týmy na plánu v neděli 23. dubna od 17 hodin na Rosničce, tak Žabiny mohou nastoupit s další chutí přepsat historické tabulky a po deseti letech dát USK v české lize stopku.

ZVVZ USK Praha vs. Žabiny Brno 89:73 (21:21, 31:23, 21:18, 16:11)
Body: Hamzová 16, Stoupalová 14, Cunane 10, Holmes 8, Vondráčková 8, Knežević 7, Šoukalová 5, Čechová 5, Buřtová (nenastoupila), Mezihoráková (nenastoupila)