Žabiny přepsaly historii! Ukončily 11 let dlouhou neporazitelnost USK

Nejdůležitější výhru v novodobé historii si připsaly basketbalistky Žabin Brno ve druhém finále nejvyšší ženské ligy. Popoháněné bouřlivou domácí kulisou porazily jako jediný tým v republice úřadující šampionky a čerstvé bronzové euroligové medailistky ZVVZ USK Prahu. Vítězstvím 71:69 zároveň přetrhly neporazitelnost pražského celku, která trvala 301 zápasů, tedy 11 dlouhých let. Stav finálové série je po úvodních dvou kolech srovnaný a přesouvá se v pátek opět na Královku.

Žabinské hráčky nakročily k historickému převratu českého basketbalu již skvělým vstupem, kdy po prvních minutách vedly dokonce 9:0. Zkušenost pražského šampiona se však rychle prokázala. I přes vyrovnanou a velmi tvrdou hru se ujaly o poločase mírného pětibodového vedení. Osm a půl minuty před koncem poslední čtvrtiny vedly svěřenkyně Natálie Hejkové dokonce o 15 bodů. Pak však přišla neskutečná dominance a dravost ze strany domácího týmu.

Koš po koši postupně odmazávaly svoji ztrátu, až se dotáhly úplně. Trojka Petry Záplatové minutu před koncem na 68:66 pro domácí zvedla celou Rosničku na nohy. A ta na nich už zůstala. Brněnské basketbalistky totiž udržely svoje vedení až do poslední vteřiny a po 301 zápasech stoply pražskou nadvládu. „Je to zadostiučinění nejenom této sezony, ale všech sezon před tím. Myslím, si že jsme to trošku čekaly, že by to mohlo přijít, ale nedaly jsme to navenek znát. Vyplatilo se to. Hrálo se tvrdě na obou stranách a co k tomu říct, vyhrály jsme,“ neskrývala radost z vítězství 71:69 rozehrávačka Eliška Hamzová.

USK tak poprvé od finále roku 2013 pocítil v české lize hořkou pachuť porážky. Tehdy je také rozdílem jediného koše porazily právě hráčky z brněnské haly Rosničky. „V první řadě je potřeba pogratulovat Žabinám. My se z té prohry musíme rychle oklepat a připravit se na další zápas. Je jasné, že dnešek se dá hodnotit z více faktorů. Viděli jsme z naší strany neskutečně moc chyb jak obranných, tak útočných. Žabiny nastoupily s velkým nasazením, které si udržely po celý zápas. Měli jsme s tím problém a neuměli jsme se s tím vypořádat. O to víc si to musíme uvědomit. Žabiny nám nedají nic zadarmo,“ přiznal hostující asistent Martin Pospíšil.

Třetí kolo finále se odehraje na hale Královka v pátek 26. dubna od 17:30. Čtvrtý duel je na programu v neděli 27. dubna od 17:00.

Žabiny Brno vs. ZVVZ USK Praha 71:69 (13:15, 13:16, 21:23, 24:15)

Body: Cunane 17 (+ 10 doskoků, Záplatová 13, Knežević 11, Hamzová 9, Sklenářová 8, Dudášová 7, Stoupalová 4, Čechová 2