Důležité je zůstat nohama na zemi a přitom hladoví, upozorňuje Pruša

Fenomenální pondělní zážitek zůstane brněnským Žabinám a nejen jim zajisté ještě hodně dlouho zaryt v paměti. Zdoláním jedenáct let neporažených basketbalistek ZVVZ USK Praha však finálová série nekončí. Za vyrovnaného stavu 1:1 se přesouvá opět do Prahy, kde svěřenkyně Viktora Pruši nečeká v pátek od 17:30 vůbec lehký úkol. A to si hlavní kouč velmi dobře uvědomuje, a i proto apeluje na to, aby si Žabiny zachovaly pokoru a pokračovaly v rozdělané práci.

Basketbalistky Žabin Brno ukončily v pondělí šňůru neporazitelnosti Pražanek trvající neuvěřitelných 301 utkání. Během vteřiny se tak staly celorepublikovým fenoménem, o kterém se mluvilo i mimo sportovní oblasti. Zároveň si tím však ukously pořádné sousto, neboť v Praze je přivítá tvrdá realita toužící po odplatě.

Úřadující šampionky ze ZVVZ USK Praha mají svoji kvalitu, které si je brněnský celek velmi dobře vědom. Přeci jen poslední roky patří USK k elitě evropského basketbalu, což potvrzuje i zisk bronzových medailí několik dnů zpátky na Final Four Euroligy.

A i proto hlavní trenér doufá, že humbuk kolem pondělní výhry nezapříčiní ztrátu jejich koncentrace k celé finálové sérii. „Samozřejmě.. přepsali jsme historii a není jednoduché na to teď nemyslet, je to velká věc. Avšak to slovo je pokora. Musíme zůstat nohama na zemi. Porazit USK a porážet je je neskutečný rozdíl. Emoce teď musí stranou. Je potřeba pokračovat dál v naší práci. Všem je jasné, jak teď USK bude reagovat, ale my musíme zůstat dál hladoví,“ přiznal Pruša.

Právě domácí triumf ho nesmírně potěšil a zároveň navnadil do dalších soubojů. „Je to pro mě obrovská motivace do další práce. Potvrzení toho, že to, co zde děláme, dává smysl. A že když se dělají věci systematicky a srdcem, je možné ve sportu naprosto všechno, i přepsat historii,“ potvrdil osmatřicetiletý kouč.

Jeho svěřenkyním se již několikrát tuto sezonu povedlo vybojovat neuvěřitelné zápasy. Ať už to bylo dvojité přehrání favorizovaných Francouzek v Eurocupu či domácí dominance proti následnému finalistovi evropské soutěže z Besiktase, tak otočení brněnského derby z minus 26 na plus 2. Basketbalistky z Rosničky zkrátka umí táhnout za jeden provaz.

Radost basketbalistek Žabin Brno po historické výhře nad ZVVZ USK Praha

A přesně to je podle Pruši jedním z hlavních důvodů, proč se letos nejen USK po letech přiblížili na dostřel, ale v pondělí je poprvé v novodobé historii klubu i přestříleli. „Stojí za tím určitě vícero faktorů. Z dlouhodobého úhlu pohledu koncepční práce, budování klubové kultury a v čase se neměnící se koncept. Konkrétně tento tým má naprosto neskutečnou týmovou chemii a vnitřní sílu. To není ani z procenta žádné klišé. TÝM, v tom pravém slova smyslu, co má potenciál vyhrávat velké zápasy i za nepříznivého vývoje. V neposlední řadě, je to bezesporu herní kvalita holek a naprostá akceptace pravidel a rolí,“ pochvaloval si.

Oproti pražskému týmu sází Žabiny na české jádro, které doplňují cizinky, jenž zapadají do kabiny i po lidské stránce. „Realizační tým a hráčky jsme všichni na stejné vlně a na jedné lodi bez rozdílu. Dlouhodobě se nám vyplácí, že při recruitingu hráček je pro nás jedním z hlavních kritérií charakter. A to je za mě hodně zásadní, když nad tím přemýšlím,“ dodal Pruša.

S jakým charakterem se poperou s pátečním třetím duelem finále Chance ŽBL, se rozhodne v prostorách haly Královky od 17:30 hodin. Žabiny pro své fanoušky vypravili i zdarma speciální autobus. Ostatní, kteří mají v pracovní dny povinnosti, vysílá živě zápas opět televizní stanice Nova Sport 1.