Žabiny sahaly po historickém zlomu, USK však nátlak nakonec ustálo

Basketbalistky domácích Žabin neuvěřitelných pětatřicet minut sahaly po historické výhře. Střelecká smůla Brňanek v závěrečných minutách však hostující ZVVZ USK Prahu zachránila. Úřadující české šampionky tak po výhře 63:50 zůstávají v domácí lize i nadále neporažené a vedou tabulku Chance ŽBL.

S vědomím, že nemají brněnské basketbalistky co ztratit, nastoupily do letošního prvního duelu s ZVVZ USK Praha. A již v úvodu předvedly, že jsou k mistrovi posledních sezon znovu o krok blíže. První desetiminutovku totiž zásluhou desetibodové Petry Záplatové, která chyběla v posledních třech důležitých zápasech, ovládly rozdílem 20:13. Hostující hráčky si sice v zápětí díky důraznějšímu zakončení převzaly nepatrné pětibodové vedení na svoji stranu, ale ani nástupem druhého poločasu nedokázaly Žabinám odskočit.

Výrazně zlepšená hra na obranné i útočné polovině přinášela Žabinám ovoce. „Drželi jsme se zápasového plánu. Role a taktické věci jsme až na pár vyjímek zvládli výborně plnit,“ pochvaloval hru svých svěřenkyň trenér Viktor Pruša. Do závěrečné čtvrtiny Žabiny vstupovaly s náskokem o jediný koš. Za stavu 48:44 dokonce mohly své vedení navýšit, neboť měly zkušená Lou Lopez Sénéchal a Petra Záplatová na mušce tříbodové střely. Ty však s velkou porcí smůly využít nedokázaly. „Myslím si, že tímto bychom USK dostali pod veliký tlak, bohužel jsme to neproměnili. Následně jsme párkrát propadli na doskoku a v individuálních soubojích. Myslím si, že to bylo i fyzického charakteru, protože jsme hráli v sedmi lidech. Některým hráčkám pořád držíme porci minut na nějakém levelu, takže nám došly síly,“ polemizoval brněnský kouč.

S náročností posledních dní souhlasila i žabinská rozehrávačka Eliška Hamzová. „Dnešní zápas byl konečně z naší strany hodně dobrý, i přesto, že jsme všechny hodně unavené z cesty z Řecka a máme za sebou sérii dost těžkých utkání. Ukázaly jsme, že s USK dokážeme hrát a třeba je v sezoně ještě zlomíme,“ prozradila.

ZVVZ USK Praha nakonec uhájilo svoji neporazitelnost vítěztsvím 63:50. Že se jim ale Žabiny lepí na paty, si moc dobře uvědomují. „Myslím si, že nás Žabiny dobře bránily a myslím si, že je v tom i hodně našich chyb v útoku, kdy jsme nedokázaly využít mismatch. A když už jsme se dostaly k otevřené střele, tak nám to spíše nepadalo, než padalo. Doufám, že se zlepšíme a nebudeme hrát každý zápas takto vyrovnaně, ale uvidíme no,“ okomentovala Veronika Voráčková, která se svými 25 body stála za pražským úspěchem.

Právě její povedený výkon byl dle hostující trenérky Natalie Hejkové klíčovým faktorem v jejich sobotním úspěchu. „Zápas byl hodně vyrovnaný. Když jsme si začaly uvědomovat, že bychom ho mohly ztatit, začaly jsme teprve hrát svoji hru. Ale hlavně jsme zlepšily obranu a měly jsme ve středu hráčku, která byla rozdílová mezi oběma týmy,“ prozradila.

Žabiny před domácí kulisou dokázaly, že by letos mohly několikanásobného mistra potrápit a třeba i jejich desetiletou neporazitelnost zlomit. „Je to pro nás dobrý počin jak ke středečnímu zápasu Eurocupu, kde chceme poprvé utkání zvládnout a skončit s výhrou. Tak také pro fanoušky a pro nás, že se s USK dá hrát a chceme je tento rok minimálně jednou porazit,“ přiznal Pruša. Právě zmiňované důležité utkání Eurocupu proti favoritovi skupiny A odehrají Žabiny ve středu 25. října od 18 hodin na Rosničce.

Žabiny Brno vs. ZVV USK Praha 50:63 (20:13, 11:23, 15:8, 4:19)

Body: Knežević 14, Záplatová 13, Cunane 8, Čechová 6, Lopez Sénéchal 5, Hamzová 4, Sklenářová 0, Kytlicová 0, Smutná (nenastoupila), Mezihoráková (nenastoupila)