Žabiny uhájily v derby s KP závěrečný nápor

I přes vysoké vedení domácích basketbalistek se diváci v hale Rosnička nakonec dočkali napínavé koncovky letošního prvního brněnského derby. Královopolský tým totiž v závěru 4. kola Chance ŽBL dokázal stáhnout bodové manko a rvát se o nadvládu Brna. Žabiny svoji domácí palubovku přesto uhájily výsledkem 82:75 a připsaly si tak důležité vítězství před dalším kolem Eurocupu.

Ani v letošním prvním brněnském derby neměla první čtvrtina jednoznačného vítěze. Úvodní desetiminutovku zakončily basketbalistky obou brněnských rivalů nerozhodně 20:20. „V útoku to z naší strany nebylo až tak špatné, ale v obraně vzhledem k našemu plánu inkasovat dvacet bodů bylo hodně,“ prozradil mírnou nespokojenost asistent Žabin Michal Martišek. Následně domácí hráčky dokázaly přelomit skóre třemi úspěšnými trojkami v řadě ve svůj prospěch a do šaten tak o poločase odcházely s náskokem 45:30.

Ten díky vylepšenému doskoku a tvrdé obraně dokonce navýšily až na 22 bodů. Hostující Královo Pole se však dobrou pasáží 12:0 ve třetí čtvrtině vrátilo do utkání a po trojce Kateřiny Galíčkové v závěrečné desetiminutovce dokonce dohnalo domácí celek na rozdíl jediného bodu 72:71.

Žabiny se ale znovu mohly spolehnout na parádní výkon Nikoliny Knežević, který dvěmi tříbodovými střelami a únikem po získaném míči zabránila dramatickému zvratu. „Chtěly jsme se držet soupeře co nejdéle, ale bohužel už jsme neměly dost sil na to zápas otočit,“ prozradila nejlepší střelkyně KP Brna Anežka Kopecká.

Žabiny Brno tak znovu uhájily domácí palubovku před svým dlouholetým městským rivalem. „Spokojení být nemůžeme. Přijeli jsme vyhrát, nevyhráli jsme. Na druhou stranu, derby mělo všechno, co správné derby mít má, takže z pohledu diváka asi spokojenost. Holky zvládly skvělý comeback, dostaly se z toho obrovským agresivním chováním na obranné části a sebevědomým chováním na útočné polovině. Škoda, že jsme to nedotáhli do vítězného konce, ale Žabiny znovu dneska ukázaly svoji kvalitu,“ okomentoval své první derby z protější strany bývalý asistent Žabin Jakub Gazda, který od konce loňské sezony působí v KP Brno.

Po nevydařených koncovkách v Hradci Králové a čtvrtečním Eurocupu se naopak radují domácí Žabiny. „Poslední čtvrtina se hrála dost agresivně, někdy až možná za hranou. Ale takto se v Evropě hraje, máme s tím zkušenosti a musíme se s tím umět vypořádat. Jsem strašně rád, že se nám to v závěru dneska povedlo, protože v předešlých zápasech v Hradci i se Španělskem jsme právě úspěšní nebyli. Jsme za výhru rádi, ale musíme se přepnout na středeční zápas v Aténách,“ dodal Martišek.

Speciální dresy v barvách nadace STOP epilepsy přinesly štěstí nejen hráčům Basketu Brno, ale i basketbalistkám Žabin. Vítězné dresy si fanoušci mohou ukořistit až do konce října v online aukci na sportovniaukce.cz. K aktuálnímu dni se o pouze dva dresy zatím nikdo nezapojil.

Žabiny Brno vs. KP Brno 82:75 (20:20, 25:10, 20:24, 17:21)

Body: Knežević 24, Sklenářová 15, Cunane 9, Stoupalová 8, Hamzová 7, Lopez Sénéchal 7, Kytlicová 6, Smutná 4, Čechová 2, Mezihoráková (nenastoupila)