Žabiny v Ostravě rozhodly až v poslední čtvrtině

Výhodu domácího prostředí dokázaly čtvrtfinálové soupeřky Žabin Brno využívat po celé tři čtvrtiny. V závěrečné desetiminutovce však basketbalistky SBŠ Ostrava s brněnským celkem již krok držet nedokázaly. Žabiny si ve druhém kole play-off připsaly výhru 86:67 a v sobotním duelu na Rosničce tak mohou rozhodnout o svém postupu do další části Chance ŽBL.

Že jsou soupeřky Žabin v domácí hale Tatran zcela jiným týmem, potvrdily Ostravanky již v úvodu druhého čtvrtfinálového zápasu. S úspěšností tříbodových pokusů a výbornými individuálními výkony kapitánky Terezy Motyčákové a Adély Smutné překvapivě hladce držely krok s vítězkami minulého čtvrtfinálového utkání.

Brňankám se tentokrát nedařilo v obraně získávat tolik míčů, jak tomu bylo při prvním duelu play-off. V kombinaci se zónovou obranou domácích se navíc trápily i v útoku, kdy jim jindy přesné střely vypadávaly z obroučky. A když už se dokázaly svěřenkyně Viktora Pruši dostat do bodově dvouciferného vedení, kombinace Smutná – Motyčáková manko ostravského celku stáhla na rozdíl jednoho koše (58:61).

Tříbodovým pokusem však svůj tým podržela Petra Záplatová, která tak nakopla Žabiny i k lepší obraně. Poslední čtvrtinu nepovolily svým soupeřkám celých pět minut skórovat a naopak samy pomalu, leč konečně jistým tempem, navyšovaly svoje vedení. To zásluhou právě závěrečné pasáže ovládly 22:9 a nakonec se radovaly z výhry 86:67.

Vydařený výkon z prvního play-off duelu se sice Žabinám zopakovat nepodařilo, ale druhá výhra se v sérii počítá. „Zápas jsme začaly trošku laxně, naopak Ostrava hrála na domácí palubovce s chutí. Zejména v obraně jsme dostávaly jednoduché koše. Ve druhém poločase jsme trošku zabraly a nakonec to dopadlo poklidnou výhrou. Nicméně jsme nepředvedly basketbal, kterým bychom se chtěly prezentovat a v další fázi soutěže by se nám takovýto přístup mohl vymstit. Takže věřím, že si z tohoto zápasu odnášíme poučení do budoucna,“ prozradila křídelnice Michaela Vondráčková.

V sobotním duelu na Rosničce, které týmy odehrají od 17 hodin, mohou Žabiny čtvrtfinálovou sérii na tři vítězné zápasy utnout ve svůj prospěch. Kdo jim bude případným semifinálovým soupeřem, se taktéž mohou dozvědět již po sobotním třetím kole.

SBŠ Ostrava vs. Žabiny Brno 67:86 (24:24, 13:20, 21:20, 9:22)

Body: Hamzová 14 (+5 asistencí), Záplatová 13 (+5 asistencí), Vacková 12, Stoupalová 11, Cunane 10, Šoukalová 10, Knežević 5, Vondráčková 5, Holmes 4, Buřtová 2, Mezihoráková 0