Žabiny vskočily do nového roku vítězně

Spíše než vykročit pravou nohou Žabiny Brno zvolily variantu do nového roku vskočit. V prvním zápase roku 2023 doma deklasovaly v předehrávce 18. kola Chance ŽBL Slovanku 132:49 a upevnily si tak v domácí lize druhou příčku. Vysoký rozdíl si Brňanky vybojovaly zejména dobrou obranou a následným přechodem do útoku.

Pouhé dvě minuty stačily domácím basketbalistkám Žabin, aby si nad hostující Slovankou vybudovaly dvouciferný rozdíl. Bodovou šňůru 10:0 přetrhla až střelou ve třetí minutě Eliška Hálová. Rozjetý Žabinský vlak však zastavit nedokázala. Brňanky do konce úvodní desetiminutovky nastřílely o 24 bodů více jak jejich soupeřky (35:11) a rozhodly tak o svém prvním letošním vítězství.

Žabiny se prezentovaly nejen skvělou obranou a rychlým posunem míče vpřed, ale i střelbou za tři body. V první půli jich úspěšně poslaly do koše 7 z 10 pokusů. V kombinaci s podkošovým triem Stoupalova – Cunane – Čechová tak do šaten o poločasu odcházely s obrovským náskokem 67:22. „Bohužel se projevila naše nemoc během svátků, kdy polovina týmu skončila na antibiotikách. To nás ale neomlouvá. Úplně jsme vypadly v obraně. Žabiny na rozdíl od nás měly natrénováno a padlo jim všechno. Snad v sobotu ukážeme, že bránit dokážeme,“ okomentovala zápas nejlepší střelkyně hostujících Eliška Hálová.

Domácí basketbalistky nad svými soupeřkami dominovaly po všech stránkách. Vysoké číslo doskoků (48), zisků (18) i bodů z nich (39) jasně napovídalo, že Žabiny jakožto druhý celek aktuální sezony je silnějším hráčem tohoto duelu. „Nesplnili jsme ani jeden z cílů, které jsme si dali. Až už to bylo doskakování, tak rozehrávání na dvacet čtyři vteřin. Samozřejmě jsme sem nejeli vyhrát, ale určitě jsme nečekali tento výsledek. Jestliže nedáváme vyložené šance a nejsme schopni plnit pokyny trenéra, tak to pak vypadá, jak to vypadá,“ sdělil svoje nespokojení trenér Slovanky Dušan Vilda.

Naopak spokojení se vstupem do nového roku jsou po právu domácí Žabiny. „Přestože ten bodový náskok byl vysoký od začátku, tak jsme udrželi intenzitu a nasazení na útočné i obranné polovině. Nepolevili jsme a soustředili jsme se na svoje věci,“ ocenil výkon týmu asistent Žabin Jakub Gazda.

Michaela Vondráčková pokořila 100 bodovou hranici ještě dvě minuty před koncem třetí čtvrtiny. Výsledným vysokým rozdílem 132:49 si tak Žabiny pojistily druhé místo tabulky. Před sobotním duelem se Slavií si zároveň otestovaly střelbu a obranu v herním tempu, které na Pražačky budou potřebovat.

Žabiny Brno vs. Slovanka 132:46 (35:11, 32:11, 37:11, 28:16)

Body: Vondráčková 26 (5/5 trojky), Čechová 24, Cunane 20, Stoupalová 18, Hamzová 15, Holmes 11 (8 asistencí), Knežević 10, Vacková 6, Šoukalová 2, Mezihoráková 0