Základní část ukončena, jdeme do play-off

Poslední utkání základní části Renomia ŽBL máme úspěšně za sebou a jak to bude celé pokračovat? Standardně bychom plynule najeli na nadstavbu a před play-off bychom odehráli ještě několik utkání. Jistě jste si všimli, že v této sezóně nefunguje nic podle standardů minulých let, a tak ani tato část nebude výjimkou.

Nejdříve si však pojďme shrnout základní část. Jako první tým v lize jsme si hned na začátku prošli povinnou karanténou a připojili se tak až do 4. kola Renomia ŽBL. I přesto, že vlak byl již rozjetý a my jsme naskakovali za jízdy bez plnohodnotné tréninkové přípravy, start se nám vydařil na výbornou. Porazili jsme Trutnov i KP. Poté však přišlo čtrnáctidenní přerušení ligy a opětovný výpadek ze zápasové rutiny. Po pauze jsme rovnou naběhli do dvou nepříjemných utkání na USK, ve kterých jsme podlehli. Poté již naštěstí nastala „normální“ sezóna a nám se některá utkání povedla více a některá zase méně. Přesto jsme však vybojovali 3. místo v tabulce. Herní a výsledkovou rovinu hodnotil asistent trenéra, Jakub Gazda. „V té výsledkové musíme být se 3.místem jednoznačně spokojeni. Před sezonou, kdy jsme se rozloučili s jednou českou reprezentantkou a dvěma cizinkami, bychom toto umístění brali všemi deseti. Každý, kdo ŽBL trochu sleduje, si umí spočítat, že postavení po základní části do 3. místa, dává možnost vyhnout se v play-off týmu USK a otevírá se tak potencionální cesta do finále soutěže. My ovšem zůstáváme nohama na zemi a uvědomujeme si, že už první kolo play-off nebude žádná formalita a čeká nás tak jako tak těžký soupeř. Celou vyřazovací část budeme brát, tak jako každý rok, krok po kroku“ vysvětluje Gazda. Dodává, že „z pohledu herního – jak realizační tým, tak i hráčky samotné jsou u nás zvyklé si nastavovat co nejvyšší standardy jak tréninkové, tak zápasové a z tohoto pohledu se vždy najde něco, co se dalo udělat lépe. Ale to je sport a my věříme, že právě tyto věci posouvají náš mladý tým nejvíc“.

Základní část také zhodnotil generální manažer klubu Radek Šír: „Třetí místo po základní části je skvělé. Věřím, že to dotáhneme opět do finále, jako v poslední dohrané sezoně“. Pokračuje děkovnými slovy: „Chtěl bych všem členům klubu pogratulovat a poděkovat. Je to těžká sezóna. Každý se musel nějakým způsobem přizpůsobit. Není to o jedinci, ale celé fungující organizaci“.

Právě z důvodů různých restrikcí, karanténních opatření jednotlivých klubů, a tedy i možnosti nahuštěného programu, se kluby společně s vedením ligy začaly obávat o regulérní zakončení základní části. Z obav pozdního ukončení této části byla tedy nadstavba pro tento rok zcela zrušena. Pojďme se tedy podívat, jak bude Renomia ŽBL probíhat v následujících měsících.

Jak jsme již zmiňovali, nastupujeme tedy rovnou do play-off. Jeho průběh už všichni známe, ten zůstává v tradiční podobě. Ve čtvrtfinále kluby vytvoří dvojice dle umístění v tabulce po základní části (1-8, 2-7, 3-6, 4-5). V semifinále se utkají vítězné týmy z čtvrtfinále a v poslední fázi dochází k finále a boji o 3. místo. Hraje se vždy na tři vítězná utkání. V každé části tak můžeme odehrát minimálně tři a maximálně pět hracích kol. Vzhledem k našim dobře rozehraným kartám, jsme po vítězství v Chomutově dorovnali počet vyhraných utkání s KP. Ovšem díky vzájemné bodové bilanci, jsme se po základní části vyšplhali na krásné 3. místo a KP v tabulce odsunuli na místo 4. A právě díky našemu umístění se v průběhu play-off vyhneme obávanému klubu USK a otevírá se nám tak možnost probojovat se až do samotného finále.