Zkrat ve třetí čtvrtině, prohra na Slavii

Když jsme v první čtvrtině 7. kola Renomia ŽBL přejeli domácí Slavii Praha 9:26, vypadalo to na jasný průběh zápasu. Už ve druhé desetiminutovce domácí ale ukázaly, že dokážou držet krok, byť na dotáhnutí to ještě nestačilo.

Říkáme ještě, protože…

Ve třetí čtvrtině přišel z naší strany absolutní zkrat, za její druhou půlku jsme dali jediný koš, což 23 bodům Pražanek nemohlo konkurovat, a tuto část hry jsme celkově prohráli 34:17. Rázem bylo všechno jinak a do závěřečné čtvrtiny vstupovaly domácí nejen s výhodou jednoho bodu, ale i s hlavou vzhůru.

Domácí do utkání vrátily především snajperky Corda a Hošková, autorky dohromady 25 z 34 bodů Slávistek ve třetí čtvrtce, a byla to právě druhá jmenovaná, která v začátku posledního dějství otevřela skóre a trojkou odstartovala pokus Slávistek o obrat.

Šet a půl minuty před koncem utkání vedly domácí hráčky už o 12 bodů a vypadalo to, že pokus byl úspěšný. Vacková s Kopeckou pak dokázaly snížit na rozdíl šesti bodů, a když se Pražanky tři minuty neprosadily ze hry vypadalo to naopak, že mentální síly se vracejí na naši stranu.

Tři a půl minuty před koncem se dopustila osobní chyby Petra Záplatová a jako by chtěla tento prohřešek odčinit, započala velkou střeleckou jízdu. Do konce zápasu nastřílela deset bodů a s pomocí Janee Thompson, která minutu a půl poprvé vyrovnala skóre, živila naše naděje na úspěch.

26 vteřin před koncem svítil po Petřině strojce na tabuli stav 84:84, deset sekund na to už ale opět bylo všechno jinak, když se za dva body prosadila Nizozemka Richelle Van der Keijl. Petra Záplatová svou poslední střelu minula, a když si pět vteřin před koncem zapsala pátý faul Michaela Vacková, ustavila faulovaná Petra Bakajsová jední proměněným trestným hodem konečné skóre na 87:84.

Body:
BK Žabiny Brno: Thompson 21, Záplatová 17, Vacková 15, Zohnová 9
BLK Slavia Praha: Corda 23, Hošková 22, Van der Keijl 15, Bakajsková 13

Viktor Pruša, trenér BK Žabiny Brno: Do zápasu jsme vstoupili koncentrovaně a celý první poločas jsme předváděli pravděpodobně náš doposud nejlepší basketbal v sezóně. Hodně pohybu míče, rychlý přechod na útočnou polovinu a vysoké střelecké procento s dobrou selekcí. Nebýt několika zahozených jasných příležitostí z pod koše, mohl a měl být poločasový rozdíl daleko vyšší než 16 bodů. Druhý poločas byl však naprostým opakem, kdy jsme začali hořet na obranné polovině, především na cloně na míč a v individuálních situacích 1×1. Z toho profitovalo duo Corda- Hošková a vzhledem k naší neschopnosti je ubránit nám celkově upadlo tempo hry, kolektivní pojetí a výsledkem byla dvacetibodová šňůra domácích. Dostali jsme se do velkého herního útlumu, který přerostl až ve 12bodový deficit v průběhu poslední čtvrtiny. Přestože jsme se vrátili do zápasu a nakonec měli na ruce i trojku na výhru, nic to nezměnilo na naší prohře a na faktu, že se jedná o druhý zápas, který jsme si prohráli vlastní vinou. Nezbývá, než se z tohoto faktu poučit a plně se zkoncentrovat na následující venkovní zápas v Hradci.