Brno stále patří pod nadvládu Žabin

Derby jak se patří. Tak se dá jednoduše popsat 17. kolo RENOMIA ženského basketbalu, kde se Žabiny utkaly spolu se svým městským rivalem KP Brno. Po velmi vyrovnaném výkonu však svého souseda z Kéniku porazily 66:72 a podruhé v této sezoně si nad nimi připisují vítězství.

Už od první minuty zápasu bylo znát, že mezi sebou soupeří druhý a čtvrtý tým tabulky české nejvyšší ligy. Družstvům Žabin a domácího KP Brno nešlo jen o výslednou dobrou pozici v základní skupině, ale i o držitele pomyslné jmenovky nejlepšího ženského celku města Brna. A tu si již podruhé v sezoně 2021/2022 připsaly Žabinské basketbalistky, když v derby vyhrály o šest bodů. (66:72)

Těsný rozdíl ve skóre napovídá o tom, že se při brněnském derby hrála tvrdá rychlá hra a bojovalo se o každý míč. Zatímco v dresu Žabin se prosazovaly v první polovině primárně podkošové hráčky Stoupalová s Jurčenkovou a křídelnice Bria Holmes, domácí KP Brno držela na dostřel Žabin libanonská rozehrávačka Rebecca Akl (15 bodů).

Po vyrovnané úvodní polovině utkání (41:41) se dokonce ve třetí minutě po pěti bodech Petry Malíkové dostaly poprvé domácí hráčky do vedení 48:45. Žabiny však rychle zareagovaly a desetibodovou šňůrou si své vedení vzaly zpět. „Do utkání jsme šly s tím, že to bude klasické derby a tedy velice vyhrocené. V první polovině zápasu jsem tedy myslela, že vyhráváme o víc, než když jsem se vždycky koukla na tabuli. Porážely jsme se spíše vlastníma chybama, než že by nás poráželo KPčko. Většinou odskočíme, uděláme pár chyb a ono nás to potrestá. Do budoucna se tomu musíme vyvarovat, protože zápas s Hradcem bude něco podobného. Bude běhavý a fyzický. Takže tyto ztráty musíme eliminovat,“ svěřila své dojmy z utkání Petra Záplatová, která se se svými 20 body stala nejlepší střelkyní Žabin.

Ačkoliv se domácí basketbalistky pokusily poslední desetiminutovku zdramatizovat, svěřenkyně Viktora Pruši jim nedaly šanci. Podruhé v této sezoně tak nad KP vítězí, tentokrát s výsledným skóre 66:72. „Po sérii jednodušších utkání jsme rádi za tento souboj s KP Brno. Myslím si, že jsme dneska vyhráli zaslouženě, i přestože se zápas tahal. Jednatřicet minut jsme byli ve vedení. Je mi jen líto těch hluchých pasáží, kdy hrajeme v pohodě a z ničeho nic začneme panikařit a dělat chyby ze ztráty koncentrace,“ řekl po utkání Pruša. Derby hodnotí jako velmi bojovné a pro diváka pohledné.

V základní skupině ŽBL si tak po sobotní výhře Žabiny pojistily druhé místo. Před play off je však čekají ještě tři souboje a zrovna ty nejtěžší: dva s Hradcem Králové a poslední zavrží na Královce proti USK Praha.

KP Brno vs. Žabiny Brno 66:72 (17:21, 24:20, 7:16, 18:15)

Body: Záplatová 20, Holmes 15, Stoupalová 11, Jurčenková 10, Grigalauskyté 9 (+15 doskoků), Hamzová 6, Šoukalová 1, Vondráčková 0, Beránková 0, Kopecká 0, Vacková (nenastoupila)