Elissa Cunane’s Jump Across the Pond to Join Brno’s Žabiny Frogs

By Mahari Blanks

In September 2022, The Žabiny Frogs welcomed 22-year-old, Center, Elissa Cunane. The newest addition traveled over 4,000 miles from North Carolina, USA to join our crew noting “I was really open-minded about coming here. I had never been to Europe or the Czech Republic, but I knew I was coming into a really good program.”

Seven months in, Cunane has proved to have a great season. Playing in sixteen games she has scored a total of 197 points. On rebounds, defensive and offensive she’s scored 152. Overall, she’s currently ranked 2nd in the league for rebounds. 

With a few games left in the season, we asked Cunane to reflect on her first season abroad and first professional season.

Cunane thanks her teammates for her adjustment to Czech life being so smooth. She called upon her non Czech teammates, Bria Holmes and Nikolina Knežević for helping her acclimate since, “they have been here longer than I have. It’s definitely been a big adjustment time wise and experiencing the culture here. They helped me with the tram system and getting around.“ She also acknowledged how her “Czech teammates have really immersed me in food and history helping make it a seamless experience.” 

While the transition has been decently smooth sailing, Cunane said “it’s still hard even though I’m used to doing things. Going to the grocery store I still get nervous because I don’t know the language which is hard but I’ve been able to learn a little bit which helps me understand.“ Aside from the language barrier, she said it’s been easy to get around. 

Family has served as another important role for Cunane when adjusting. She smiled as she talked about having her mom out for the first time in Europe. Moreover, she continued on with how she’s become friends with her teammates and can lean on them when needed. 

With it being her first season pro and abroad, now a few months in, Cunane noted a few differences. “The biggest difference in the game between the states and here is the play is a lot different. The caliber of teams we play varies, sometimes girls are more experienced or the team is younger and they are growing into their positions. Some games are more physical and some are not. Overall though she feels that they play pressure defense which speeds the game up.” 

When reflecting on her time with the team, one of her favorite memories is the Christmas market in Brno. She followed with “it was amazing to hear the culture and history of the Christmas markets and the different foods and drinks. It was all of us at once and it was an amazing time.”

As the season comes to a close, Cucnane announces her personal goals are to “win all the tournaments we have next.” This includes the Czech cup, Federal cup and the play offs. Since the interview, the Žabiny Frogs have won both the Czech and Federal cup!

According to Cunane, it doesn’t matter who she is around. They’re always laughing and having jokes even around Czech teammates. Whether she is teaching them English or learning Czech from them. „Being able to still communicate with them is always fun, we were born funny.” she ends.

Here’s to the rest of a great season for our newest Frog, Elissa Cunane!

– česká verze –

Ze zámoří do Žabin: Elissa Cunane o její první sezoně v cizině

Elissa Cunane se v září loňského roku stala nyní neodmyslitelnou součástí Žabinské rodiny. Za jejím prvním profesionálním dobrodružstvím přiletěla až ze Severní Karolíny, tedy přes sedm tisíc kilometrů. „Byla jsem hodně otevřená novým zkušenostem. Nikdy jsem nebyla v Evropě, natož v České republice. Věděla jsem ale, že se chystám na správné místo,“ prozradila dvaadvacetiletá pivotmanka.

Že Cunane Brno svědčí, potvrzují i její výsledky. Po sedmi měsících a šestnácti odehraných zápasech v domácí Chance ženské basketbalové lize má na svém účtu 197 bodů a 152 doskočených míčů. Pravidelně se tak pohybuje na hranici double-double, přičemž v doskakování jí v lize patří druhá příčka.

Jak Cunane vnímá svoji dosavadní zkušenost v Brně?

Mladičká Američanka si na život v Česku i světě profesionálů v zahraničí zvykla poměrně hladce, a to zásluhou pomoci jejích spoluhráček. Nejvíce se obracela hlavně na další cizinky v týmu, Briu Holmes a Nikolinu Knežević. „Obě se v tom pohybují déle. Rozhodně mi svými zkušenostmi usnadnily sžívání se s místní kulturou. Vysvětlily mi například, jak používat hromadnou dopravu a pohybovat se tak po městě,“ prozradila. Naopak své české spoluhráčky využívala, aby se lépe orientovala v jídle či historii.

A ačkoliv přechod z amerického prostředí do českého pro Cunane byl poměrně jednoduchý, stále si ve spoustě věcech není jistá. „Pořád bývám nervózní, když jdu nakupovat. Neumím česky a i když jsem se snažila naučit alespoň nějaké slovíčka, je to pro mě asi největší překážka,“ prozradila její téměř každodenní úskalí.

Dalším záchytným bodem, který Cunane ulehčil přesun z domova, byla její rodina, s níž je neustále v kontaktu. Její maminka ji dokonce do Česka přiletěla navštívit a poprvé se tak podívala do Evropy. Stejně tak jako její přítelkyně či bratr. Ze spoluhráček se navíc staly kamarádky, na které se Elissa vždy může obrátit.

Po profesionální stránce Cunane postřehla pár rozdílů, jenž odlišují evropský a americký styl basketbalu. „Největší rozdíl je asi ve hře samotné. Úrověň týmů, se kterými hrajeme, je strašně rozsáhlá. Někdy se utkáme se zkušeným týmem, jindy jsou to mladé hráčky, co si svoji pozici teprve vytváří. Některé zápasy jsou fyzické, jiné zase ne. Obecně mám ale pocit, že se zde klade větší důraz na tvrdou obranu, což zrychluje tempo hry,“ přiblížila.

Elissiním zatím nejlepším okamžikem je, když s týmem navštívila Vánoční trhy. „Bylo neskutečné vnímat tu kulturu, poznávat odlišnou historii Vánoc a zkoušet tradiční jídla a pití. Sešly jsme se s holkama všechny z týmu a strašně jsme si to užily,“ zavzpomínala.

Podle Cunane nezáleží na tom, s kým zrovna je. Smích a vtipy jsou na denním pořádku. A to i s jejími letošními českými spoluhráčkami, když je učí anglicky či naopak ony ji česky. “Jakým stylem se spolu dorozumíváme, je prostě vždycky vtipné. Vlastně jsme se vtipné narodily,” zakončila s úsměvem.