Suverénní královny. Žabiny vybojovaly dvojitý pohárový titul

Český i Federální? Pro Žabiny letošní jistota. Brněnský tým po triumfu v Českém poháru dominoval i ve druhém ročníku česko-slovenské soutěže, když ve finále doslova smázl loňské obhájkyně z Hradce Králové 101:77. Zaslouženě tak svěřenkyně Viktora Pruši letos podruhé zdvihly pohár vítězek.

Žabiny do svého letošního druhého pohárového finále nakročily rázně. Už po úvodní čtvrtině si nad domácím soupeřem z Hradce Králové vybudovaly dvanáctibodový náskok a to zásluhou zejména trestných hodů. Ten navíc mohly po úspěšných trojkách Natálie Stoupalové využít a o zápase předčasně rozhodnout.

Hradecké lvice se však do Žabin zakously a postupnými nájezdy manko stáhly na rozdíl sedmi bodů. Brňanky se ale patnáctibodovou šňůrou zakončenou tříbodovou střelou v poslední sekundě z rukou Elišky Hamzové vrátily do režie finálového utkání.

A to už svěřenkyně Viktora Pruši nepustily. Po třiceti minutách světelná tabule ukazovala skóre 90:53 a všem bylo jasné, že si Žabiny dojdou pro letošní druhý pohárový titul. Hradeckým lvicím nepomohl ani náhlý útočný zásek Brňanek, který až po čtyřech minutách prolomila trojkou kapitánka Lenka Šoukalová. „Myslím si, že ke konci zápasu jsme už byly unavené. Naše takzvané malé finále jsme si odehrály včera, naopak Hradec měl tu cestu do finále jednodušší a měl více síly. Na druhou stranu jsme je uběhaly, což se v porovnání s cestou do finále divím. Uhrály jsme si to pěkně, dost lidí skórovalo vysokými čísly a řekla bych, že ten rozdíl by mohl být i vyšší,“ prozradila Petra Záplatová.

Za konečnou výhru 101:77 a klubový historicky první triumf Žabin ve Federálním poháru stojí bezpochyby kvalitně odvedená práce nejen hráček, ale trenéra Viktora Pruši. „Jsme velmi šťastní, že jsme si splnili cíl a po českém poháru dokázali vyhrát i federální, který byl ještě o jeden level náročnější. Cesta nebyla vůbec jednoduchá. Myslím si, že předčasné finále bylo už včera a to je přesně zápas, kterého si cením a vážím. V dnešním zápase jsme potvrdili jasně roli favorita a vybojovali si to, pro co jsme sem přijeli,“ okomentoval hlavní kouč Žabin.

Žabiny Brno vs. Sokol Hradec Králové 101:77 (28:16, 27:17, 35:20, 11:24)

Body: Holmes 22, Stoupalová 20, Cunane 17 (+12 doskoků), Hamzová 11, Záplatová 11, Kneževič 6, Vacková 7, Šoukalová 5, Mezihoráková 2 Vondráčková 0, Buřtová 0