Žabiny urvaly s Čajkami finále, vyzvou obhájkyně z Hradce

Historicky první finálovou účast ve Federálním poháru si vybojovaly basketbalistky Žabin Brno po velmi dravém výkonu proti Piešťanským Čajkám. Ve vyrovnaném duelu se slovenskými mistryněmi zvítězily díky druhému poločasu nakonec 68:54. V neděli tak mohou Brňanky navázat na svůj zlatý lup z poháru českého a potvrdit roli turnajových favoritek.

S plnou koncentrací nastoupily brněnské basketbalistky i do druhého utkání finálového turnaje Federálního poháru v Hradci Králové. Po prvních minutách proto nad svými slovenskými soupeřkami mírně vedly. Dvojciferný odskok však Čajky nedovolily. Trojkou v poslední sekundě snížila bodové manko na jediný koš rozehrávačka Gabriela Andělová a následnou desetiminutovku se o vedení oba celky přetahovaly.

Druhý poločas však skvělou obranou ovládly hráčky Žabin Brno. V útoku se jim navíc dařilo doskakovat nepřesné střely a trestat tak Slovenky z druhých šancí zpod koše. Během třetí čtvrtiny odskočily Čajkám až na dvouciferný bodový rozdíl a ten si udržely až do konce utkání. „Po dlouhé době jsme konečně narazily na silný eurocupový tým, což se odrazilo na kvalitě zápasu. Skvěle jsme se na Čajky připravily a plnily trenérovy pokyny. A proto i přes úseky, kdy na nás Slovenky zatlačily výbornou obranou a na nás dolehla únava z pátečního zápasu, jsme to dneska urvaly. Nejvíce mě ale těší, že jsme hrály jako tým a zápas si strašně užily. To je i naše nejsilnější stránka,“ prozradila Nikolina Kneževič.

Žabiny si výhrou 68:54 zajistily historicky první klubovou účast ve finále česko-slovenského poháru. Svoje předsezónní touhy na dvojitý pohárový titul si můžou splnit v neděli od 17:30 hodin proti obhájkyním loňského titulu z Hradce Králové.

Žabiny Brno vs. Piešťanské Čajky 68:54 (20:18, 15:13, 14:10, 19:13)

Body: Cunane 17 (+12 doskoků), Holmes 12, Kneževič 12, Hamzová 10 (+8 doskoků), Stoupalová 6, Záplatová 5, Čechová 4, Vacková 2, Šoukalová 0, Vondráčková (nenastoupila), Buřtová (nenastoupila), Mezihoráková (nenastoupila)