Eurocupová premiéra

První Eurocupové utkání pro nás nedopadlo nejlépe. I přes velmi vyrovnaný průběh jsme v posledních minutách podlehli belgickému týmu Mithra Castors Braine v poměru 58:75.

Do premiérového startu Eurocupu jsme vstoupili lépe jak náš belgický soupeř Mithra Castors Braine. První minuty jsme drželi mírný náskok, ale Belgičanky se zejména rychlými útoky vrátily do zápasu a otočily vedení ve svůj prospěch. Skóre na tabuli po úvodní desetiminutovce oznamovalo stav 10:16 pro hosty, přičemž soupeřky polovinu bodů daly právě z protiútoků. Oba týmy se nedokázaly prosadit z delší vzdálenosti, a proto statistiky ukazovaly vysoké číslo doskočených míčů – 12:17.

Petra Záplatová problematickou střelbu první trojkou našeho týmu v úvodu druhé čtvrtiny prolomila. Zpoza tříbodové hranice ji v dalším útoku následovala Michaela Vacková a souboj prvního kola Eurocupu byl znovu vyrovnaný. V dalších pěti minutách Žabiňačky zabojovaly v obraně a Belgičanky donutily ke ztrátám. Toho hned naše holky využily a Natálie Stoupalová chyby protivníka potrestala další trojkou, po které jsme se dostali do vedení. To jsme si udrželi až do poločasu. Do šaten jsme odcházeli s jednobodovým náskokem 35:34. Bodově se o skóre nejvíce zasloužila Petra Záplatová (15 b).

Velice vyrovnaný duel hráčky předváděly i v celém druhém poločase. Střelecky se však stále trápily a po třetí čtvrtině za stavu 46:48 byla hranice úspěšnosti pod 50%. Trestně vypadala hlavně střelba za tři body, kdy naše basketbalistky z 19 pokusů trefily 4 úspěšně, Belgičanky z 15 jen jednu.

Poslední čtvrtina představovala dramatický souboj, ze kterého vítězně odešly hostující hráčky za stavu 58:75.

Viktor Pruša, hlavní trenér Žabiny Brno

,,Myslím si, že dnes pro nás poměrně krutý, vzhledem k tomu vývoji, kdy jsme hodně času, s výjimkou prvních 5-6 minut, tahali za delší konec. Ale tak to je, myslím si, že jsme si zápas z velké části prohráli sami. Ve chvíli, když máme body po našich ztrátách, které tvrdě trestalo Braine, kterých bylo 21. Stejně tak hromada míčů z druhých šancí (15 bodů). To je prostře 36 bodů, které jsme darovali Braine a který nás podle mě stály výsledek. A samozřejmě, když se přidala i velmi nízká úspěšnost. Hlavně druhý poločas v úseku, kdy jsme si dokázali vytvořit velmi dobré střelecké pozice po obvodu hřiště, protože Braine velmi zacpávalo vymezené území, tak my jsme dnes stříleli se 17% úspěšností. S tím prostě nemůžeme pomýšlet na vítězství. Takže pro nás lekce, zase trošku škola a poučení o tom, že musíme nastoupit s trochu jinou agresivitou a očekávat jiný level basketbalu.“

Fréderic Dusart, hlavní trenér Mithra Castors Braine

,,Byl to tvrdý souboj. Myslím, že hra byla velmi vyrovnaná kromě posledních 5 minut. Jsme velmi šťastní, že jsme vyhráli o 17 bodů. Takový výsledek jsme ani nečekali, takže jsme za to velmi rádi. Měli jsme dobrou obranu a v posledních 5 minutách jsme trefili i důležité střely za 3 body. Tímto způsobem však chceme hrát celý zápas, nikoli pouze 5 minut před koncem. Ale udělali jsme mnoho chyb a myslím si, že dokážeme hrát lépe. Dvě naše hráčky se ještě musí pořádně sehrát s týmem. Očekáváme kolektivnější výkony v dalších zápasech. Navíc jsme rádi, že jsme využili situace, kdy dvě nové brněnské hráčky taktéž nejsou zcela sehrány s týmem.“