Famózní francouzský lup, Žabiny postupují ze druhého místa do play-off

Letošní čtvrtou dramatickou koncovku už si Žabiny vzít nenechaly. V posledním zápase eurocupové skupiny dalším skvělým týmovým a konzistentním výkonem dokázaly porazit původního favorita celé čtveřice Flammes Carolo 74:70. Zajistily si tak přímý postup do play-off z druhého místa, naopak Francouzsky jakožto favoritky překvapivě skončily až třetí. Na rozdíl od Žabin tak schytají do vyřazovacích bojů silnějšího soupeře.

Rázný vstup do utkání předvedly zejména hostující Žabiny, když se sedmibodovou šňůrou ujaly vedení. V obraně naopak povolily domácímu Carolu skórovat až po čtyřech minutách. Francouzský celek se i přes domácí výhodu střelecky poměrně zprvu trápil, nakonec se však dokázal vzchopit a první desetiminutovku vyhrát o jediný koš 14:12.

Žabiny se tvrdou hrou, kterou podtrhla první technická utkání domácího trenéra v osmnácté minutě, rozhodně nenechaly zaskočit. Skvělý výkon v defenzivě zdobily i přesnou muškou a o poločase tak odcházely do šaten s desetibodovým náskokem 37:27. „Trenér nám říkal, že nejdůležitější bude vstup do zápasu a když zvládneme ten, tak máme našlápnuto k úspěchu. Ve druhé čtvrtině si Francouzsky navykly na naše tempo a snažily se nás zpomalovat. Důležité ale bylo, že když se začaly dotahovat, my jim to vrátily a nenechaly jsme je jít do laufu a zápas otočit,“ prozradila Petra Záplatová.

Druhý poločas totiž jejich francouzské soupeřky zařadily na daleko jiný stupeň a postupně ukrajovaly žabinské vedení. To si však český vicemistr vzít nenechal a nakonec se radoval ze stěžejního triumfu 74:70, který jim zajistil druhé místo skupiny A. „Že skončíme na druhém místě ve skupině, bych si po prvních dvou zápasech netipla. Ale ukázaly jsme, že hrajeme jako tým a když k tomu přidáme disciplínu, můžeme hrát i s takovým celkem, jako je Flammes ze silné francouzské ligy,“ přiznala Záplatová.

Žabiny poznají svého soupeře po dohrání zbylých duelů v ostatních skupinách. Do play-off by však měly nastoupit proti daleko hratelnějšímu soupeři, než kdyby ve středu ve Francii prohrály. „Tento zápas nám vzal hodně sil, ale na druhou stranu nám dodal strašně moc motivace do dalšího kola. Díky dnešní výhře si myslím, že v dalším kole bychom měly natrefit na slabšího soupeře, než kdybychom šly ze třetího, což nám dost pomůže. Letos máme opravdu skvělou chemii v týmu, což se projevuje v zápasech, i přes některé ty smolnější koncovky,“ dodala Záplatová.

Carolo Flammes vs. Žabiny Brno 70:74 (14:12, 13:25, 22:20, 21:17)

Body: Stoupalová 17 (+12 doskoků), Knežević 13, Lopez Sénéchal 11, Cunane 10, Záplatová 10, Sklenářová 9, Čechová 4, Hamzová 0, Buřtová (nenastoupila), Nétková (nenastoupila)