Už ve středu Žabiny zabojují o druhé místo ve skupině Eurocupu 

Basketbalistky Žabin ve středu 29. listopadu čeká poslední duel skupinové fáze Eurocupu. V něm se utkají s francouzským týmem Carolo Flammes o postup z druhého místa. Brňanky v prvním vzájemném zápase šokovaly diváky na hale Rosnička, když po dvou prodlouženích dotáhly utkání do vítězného konce a připsaly si tak i svou první výhru v evropské soutěži 76:70. A překvapit soupeře chtějí i ve Francii.

Žabiny se na první Eurocupový triumf načekaly opravdu dlouho. Po úvodních dvou těsných porážkách, nejprve v domácím prostředí se španělským Cadi La Seu a poté v Řecku s týmem Eleftheria Moschatou, přišlo konečně zadostiučinění v podobě výhry 76:70 nad favoritem celé skupiny, francouzským Carolem.

Brňanky zaskočily francouzské soupeřky hned od první čtvrtiny zápasu a po dvaceti minutách svítil na tabuli stav 36:23. Francouzsky se ale v druhé půli, i díky skvělému výkonu Jasmine Walkerové, dokázaly vrátit do zápasu a dostat duel až do druhého prodloužení. V tom už ale byly úspěšnější domácí hráčky, které si tímto cenným skalpem zajistily první výhru v evropské soutěži.

Druhá eurocupová výhra přišla minulý týden v domácí odplatě proti řecké Eleftherii Moschato. Brněnské basketbalistky zápas skvěle zvládly a svého soupeře nakonec přehrály vysokým rozdílem 93:45.  

Svěřenkyním Viktora Pruši aktuálně náleží třetí místo ve skupině A a do středečního souboje tedy vstupují s bilancí dvou výher a tří porážek. Čeká nás poslední zápas skupiny Eurocupu na půdě francouzského celku Flammes Carolo, který měl být jasným papírovým favoritem na vítězství ve skupině.  Dnes už je ale jisté, že na prvním místě neskončí. I to svědčí o tom, že naše skupina byla jedna z nejkvalitnějších a nejvyrovnanějších v celé soutěži,konstatuje asistent trénera Michal Martišek

Postupová matematika je pro Žabiny následující. Vítěz tohoto zápasu zakotví na druhé příčce tabulky a postoupí přímo do play-off. Poražený s největší pravděpodobností rovněž postoupí mezi 32 nejlepších týmů a to z tabulky třetích míst, odkud postupuje 8 z 12 celků. 

Žabiny jsou aktuálně v této skupině na místě čtvrtém, takže jim pro postup stačí v posledním zápase skupiny neinkasovat vysokým rozdílem. My se nesoustředíme na počty. Samozřejmě, že realizační tým to sleduje, ale naše příprava a soustředěnost směřuje pouze k utkání s tímto kvalitním soupeřem. Klíčem k úspěchu bude opět udržení koncentrace po celých čtyřicet minut zápasu a zejména dobrá týmová obrana, bez které se takto náročné zápasy vyhrávají jen těžko, dodává Martišek

Právě zmiňovaná dobrá obrana zdobila Žabiny v prvním vzájemném utkání, kdy soupeřkám dovolily skórovat pouhých 23 bodů za poločas. Do zápasu musíme jít ve 100% nasazení. Neočekávám žádný pěkný basketbal, spíše silový, vyrovnaný zápas, ve kterém budou rozhodovat detaily. Hrajeme opravdu o hodně, takže motivace je obrovská. Věřím, že jsme momentálně v rozpoložení, ve kterém máme šanci zápas uhrát, i když se hraje na venkovní palubovce,prozradila kapitánka družstva Natálie Stoupalová

Zápas můžete sledovat živě od 20h v přímém přenose na YouTube kanále Fiba.

Autor: Erik Svoboda