Žabiny uhájily Rosničku i proti Trutnovu a jsou zpátky na druhém místě ŽBL

Basketbalistky Žabin Brno potvrdily svoji roli favoritek a před domácím publikem v sobotu porazily Trutnov 86:61. Poněkud utahanější výhru domácích hráček kompenzoval znovu výborný týmový výkon a šestice dvouciferných střelkyň. Žabiny se tak po celkově šestém vítězství v lize zaslouženě vrátily na druhé místo tabulky.

Po střelecky famózním středečním představení v Eurocupu Žabiňačky tentokrát v úvodu sobotního duelu Chance ŽBL s Trutnovem trošku v úspěšnosti proměněných šancí ztrácely. Dobře vypracované pozice nedokázaly vždy proměnit, i tak ale do poločasu měly na svém kontě oproti soupeřkám náskok dvanácti bodů.

Ten nástupem třetí desetiminutovky dokázaly hostující hráčky sice stáhnout na osmibodové manko, následující oddechový čas trenéra Viktora Pruši však jeho svěřenkyně probudil. Po důkladnější koncentraci v zakončení Žabiny navýšily rozdíl na sedmnácti bodů. Finská posila severského celku Sara Rokkanen však svými dvěmi úspěšnými trojkami nepovolila zásadnější odskok nad dvacetibodovou hranici. „Na začátku jsme měly trošku problém se chytnout, ale po poločasu jsme změnily strategii a zlepšily naši celkovou hru. Bojovaly jsme jako tým a držely jsme se plánu, co nejlépe to šlo,“ prozradila americká posila Dasia Mayea Evans.

I přesto se nakonec domácímu týmu podařilo odtrhnout. Zásluhou dalšího týmového výkonu, kdy dvouciferného čísla dosáhla šestice hráček, nakonec zvítězily Žabiny nad Trutnovem 86:61. Své první body v nejvyšší ženské kategorii zaznamenala s závěrečným klaksonem i letošní nováček týmu Nela Nétková. „Za svůj první koš jsem moc ráda a doufám, že dostanu další příležitost si s holkama z Áčka zahrát,“ sdělila radostně svoje pocity osmnáctiletá pivotmanka.

Žabiny tak připsaly šestou výhru v letošním ročníku Chance ŽBL a posunuly se zpátky na druhé místo za ZVVZ USK Prahu. „Jsme spokojení s vítězstvím, na druhé straně nejsme úplně spokojení s předvedenou hrou, zejména na obranné části. Při vší úctě k soupeři, který dneska hrál na jejich možnosti velice dobře, je jednašedesát bodů moc. Mnoho těch bodů vyplynulo z našich chyb v obraně a z nedodržování věcí, které jsme si před zápasem řekli. Nevím, jestli je to koncentrací, ale my musíme zvládat i zápasy takovéto, aby se nám hrálo lépe proti silným týmům v Eurocupu,“ řekl k výkonu hráček Žabin asistent Michal Martišek.

Naopak s výkonem svých svěřenkyň byl spokojený trutnovský trenér. „Chtěli jsme ukázat větší odhodlání, které nám místy chybělo v předešlých zápasech. Na naše poměry jsme odehráli slušný zápas a věci, na které se chceme připravovat do dalších utkání. Kvalita Žabin byla jasná a situace jedna na jedna jsme prostě nezvládali, čehož využily. Škoda našich pár hluchých minut, kdy jsme mohli ještě uhrát lepší výsledek, ale i tak jsem spokojený a doufám, že na to v dalších zápasech navážeme,“ okomentoval Richard Kusca, jehož tým o 8. kole Chance ŽBL zůstává na předposlední příčce.

Žabiny Brno vs. KARA Trutnov 86:61 (22:14, 21:17, 24:21, 19:9)

Body: Cunane 20, Lopez Sénéchal 14, Hamzová 13, Sklenářová 13, Stoupalová 11 (+10 doskoků), Knežević 10, Čechová 2, Nétková 2, Záplatová 1, Buřtová 0, Mezihoráková 0