Final4 EWBL: Mise splněna!

Dnes jsme odehráli druhé vyřazovací utkání Evropské basketbalové ligy EWBL proti švédskému celku A3 Basket Umeå. Do něj jsme vstupovali s velmi nadějným náskokem 34 bodů z prvního vzájemného střetnutí, ve kterém jsme na začátku února nad Švédkami doma zvítězili vysoko 97:63. Cíl tak byl jasný – náskoku využít a postoupit!

Kdo je v roli favorita?

Jestliže do prvního utkání nastupovaly švédské basketbalistky jako předpokládaní favorité, v tom druhém už jsme byli postupu blíže my. A to i přesto, že Švédky měly výhodu domácího prostředí.

Přehnaný optimismus?

Potvrdila se však slova trenéra Viktora Pruši, který před přehnaným optimismem varoval: „Umeå bude na náš herní styl o mnoho lépe připravené a my se musíme s pokorou koncentrovat na každý moment zápasu bez větších výpadků. Musíme uhlídat hráčské individuality soupeře a nedopustit bodové dostihy, které by se proti takto útočně laděnému týmu mohly vymstít.“

Vítězství pro domácí

První čtvrtinu sice Žabiny vyhrály (14:18), pak se ovšem domácí hráčky dostaly do tempa, druhou (25:13) a třetí (24:14) desetiminutovku jasně ovládly a vybudovaly si rozhodující náskok, který už v závěrečné čtvrtině (17:17) vyrovnaně hrající Žabiny dohnat nedokázaly a podlehly A3 Basket Umeå 80:62.

Střelkyně Zohnová

Skvělý výkon dnes předvedla Kateřina Zohnová, která byla s 26 body nejlepší střelkyní utkání, 12 bodů přidala Justina Matuzonyté a 7 Marques Webb.

Postup i přes prohru

„I přes vyšší pořážku postupujeme do Final4, za což jsem rád. Za co určitě rád nejsem, je náš dnešní výkon, který se nedá srovnat s tím v prvním utkání. Teď ale samozřejmě převládá euforie, jelikož si v EWBL zahrajeme o medaile,“ uvedl po utkání generální manažer Žabin Radek Šír.

Náskok 34 bodů z prvního utkání nám tak i přes dnešní porážku ve Švédsku stačí k celkovému vítězství v play-off a k postupu do závěrečného Final Four.

Žabiny jsou po dnešku druhým známým účastníkem finálové čtyřky poté, co ze souboje mezi Piešťanskými Čajkami (SVK) a Tsmoki-Minsk (BLR) postoupil běloruský celek. Další dva týmy postoupí z duelů mezi Luleå (SWE) a Rostovem (RUS) a mezi Rigou (LAT) a Grodnem (BLR).