Jedeme si pro obhajobu, potvrzuje Pruša před Final4

Téměř na dosah mají Žabiny Brno své první letošní medaile. O víkendu 25.-26. února se v Chomutově totiž účastní finálového turnaje Českého poháru, který v loňském roce ovládly. Letos tak odjíždí na Final4 v roli nejsilnějších favoritů na pohár vítězů. A dle hlavního kouče Viktora Pruši přesně tohoto cíle chtějí i dosáhnout. Prvně ale musí brněnský tým projít sobotním semifinálovým duelem s celkem SBŠ Ostrava.

Žabiny se na loňský triumf v Českém poháru pořádně zapotily. Prvně si místenku ve finále vysloužily až po dramatickém prodloužení s Hradeckými lvicemi, poté se o zlato porvaly v brněnském derby za bouřlivé kulisy haly Vodovy s Královým Polem. Oproti minulému ročníku jim však letos do karet hraje fakt, že ve kvalifikačním čtvrtfinále překvapivě právě tyto celky vypadly.

Mezi čtyřku nejlepších týmu Českého poháru se letos kromě jejich sobotních soupeřek z Ostravy probojovaly i basketbalistky Slovanky, jež prozkouší v semifinále pořadatelský celek Chomutova. „Slovanka, respektive Ostrava, jsou pro mnohé možná překvapivými účastníky Final4. Avšak jsou na něm z nějakého důvodu. Systém Českého poháru je ošidný a speciální právě v tom, že se jedná o „buď a nebo“ zápasy, kde na rozdíl od dlouhodobé části neexistuje možnost nápravy či druhé šance. Této skutečnosti oba týmy dokonale využily a jsou na závěrečném turnaji zcela zaslouženě,“ okomentoval účast týmů hlavní trenér Žabin Viktor Pruša.

Papírově by tak aktuálně druhý tým ligy měl mít cestu za obhajobou téměř bezproblémovou. Brněnský kouč ale upozorňuje právě na zrádnost systému. „Stejný režim jako v kvalifikaci bude i na závěrečném turnaji. A proto musíme být maximálně koncentrovaní, jelikož není prostor pro chyby,“ připustil.

Přesvědčivému výkonu svých svěřenkyň ale pevně věří. „Motivace všech týmů je zcela jasná. Chomutov prožívá svoji nejlepší sezónu v historii a turnaj pořádá s jasným záměrem získat premiérovou medaili pro klub v domácím prostředí. My se však role favorita určitě nezříkáme a jedeme si splnit jeden z našich předsezónních cílů. A tím je obhajoba loňského zlata,“ potvrdil Žabinské ambice Pruša.

Ostrava i napočtvrté?

Další výhodou Žabin je, že svého semifinálového soupeře již dobře znají. V sobotu totiž vyzvou od 14 hodin SBŠ Ostravu, se kterou mají letos bilanci tří výher ze tří zápasů. Tu poslední odehrály dokonce minulý víkend. „Náš poslední zápas před Českým pohárem byl právě s Ostravou. Je to tak trošku úsměvné, že na ně narazíme znovu ve Final4, protože tím jízda nekončí. Pravděpodobně totiž budou i našimi soupeřkami v blížícím se play-off,“ pousmála se nad losem Petra Záplatová.

Z nedělního utkání v Ostravě si brněnský celek přivezl vysokou výhru 80:50. Ostravskou tvrdou hru tak mají hráčky ještě v živé paměti. „Jestli je to výhoda? Po basketbalové stránce pro nás určitě vzhledem k výsledkům z předchozích zápasů. Ale asi už se extra ničím nepřekvapíme. Každopádně Ostrava nemá co ztratit a pohárové zápasy někdy umí být překvapivé. Nesmíme jim dát šanci s námi držet krok,“ prozradila brněnská opora.

Jakýkoliv nátlak jako nejpravděpodobnější adeptky na titul podle Záplatové kabina příliš nevnímá. „Výsledkama z minulých sezon jsme si jako tým vybojovali pozici lídra skoro v každém zápase vyjma s USK. A musíme hrát tak, aby nás i soupeři tak vnímali. Máme letos nasbírané cenné zkušenosti z těžkých eurocupových zápasů, které doufám dokážeme zúročit,“ dodala jednatřicetiletá křídelnice.

PROGRAM FINAL4

Sobota 25.02.2023
14:00 SBŠ Ostrava – Žabiny Brno
17:00 Slovanka – Levhartice Chomutov
Neděle 26.02.2023
13:00 utkání o 3. místo
16:00 finále