Krok od obhajoby. Žabiny rozdrtily Ostravu

Bez sebemenšího zaváhání vstoupily Žabiny Brno do semifinálového duelu Českého poháru. Jejich soupeřky ze SBŠ Ostrava porazily vysokým rozdílem 97:56 a v nedělním finále tak vyzvou v obhajobě titulu domácí Chomutov.

Zdařilý vstup brněnských basketbalistek potvrdil jejich roli favoritů, když po úvodní pětiminutovce nad svými soupeřkami z Ostravy vedly již dvouciferným rozdílem. Bodově se nejvíce dařilo zejména pivotmance Natálii Stoupalové, jež si za první poločas připsala 14 bodů. Byla to ale týmová agresivní obrana a následný rychlý přesun do útoku, díky kterému do šaten svěřenkyně Viktora Pruši odcházely za téměř rozhodnutého stavu 49:30.

Vývoj prvního semifinále se Ostravanky sice snažily ještě zvrátit. Na jejich vylepšený útok ale zareagovala dvěma trojkami Bria Holmes a Žabiny tak postupně jen navyšovaly svoje vedení. „Velice se nám podařil vstup, což byl zásadní kámen toho, že jsme vyhrály o tolik bodů. Hrály jsme agresivně v obraně a to nám dovolovalo hrát rychlé protiútoky,“ okomentovala vývoj utkání rozehrávačka Eliška Hamzová.

V závěrečné desetiminutovce navíc svým soupeřkám nepovolily přes pět minut skórovat. Bodový půst Ostravy přerušily až trojky Adély Smutné a Natálie Raškové. Žabiny si nakonec se zapojením všech dvanácti hráček došly s výsledkem 97:56 pro hladký postup do finále.

V něm v neděli od 16 hodin mají šanci obhájit svůj loňský triumf a dosáhnout tak na klubový devatenáctý triumf v Českém poháru. Soupeřkami Žabinám budou dle očekávání pořadatelský Chomutov, který porazil Slovanku 77:70.„Finále bude o něčem jiném. Musíme se připravit, odpočinout si a zítra do toho vlítnout stejně,“ dodala Hamzová.

SBŠ Ostrava vs. Žabiny Brno 56:97 (9:22, 21:27, 12:22, 14:26)

Body: Stoupalová 18, Holmes 15, Záplatová 12, Hamzová 10, Vondráčková 10, Vacková 9, Cunane 7, Šoukalová 6, Čechová 6 (+11 doskoků), Knežević (+5 asistencí), Buřtová 0, Mezihoráková 0