Jeden úspěch za druhým hlásí Hamzová

Eliška Hamzová měla v posledních týdnech plné ruce práce. Nejenže se účastnila reprezentačního soustředění U20, ze kterého následně pokračovala na přípravu seniorské reprezentace, ale u toho se ještě stihla učit na maturitní zkoušku. Tu na začátku června úspěšně zdolala a mohla se tak již soustředit pouze na basketbalové mistrovství Evropy.

V první řadě ti moc gratulujeme k úspěšnému složení maturitní zkoušky. S tím se hned na začátek pojí otázka, kam budou směřovat tvé další studijní kroky?
Moje další kroky povedou na Pedagogickou fakultu, kde se budu věnovat učitelství II. stupně se zaměřením na přírodopis a zeměpis.

Prozraď nám prosím, jak bylo náročné zkoordinovat učení na maturitu a poměrně fyzicky náročné tréninky v reprezentační přípravě. Určila sis nějaký harmonogram/systém podle kterého jsi fungovala, abys vše zvládla?
Tak bylo to hodně náročné, ale na druhou stranu se to určitě dá zvládnout. Učila jsem se tak, že jsem se vždy snažila mezi tréninky nebo ráno před tréninkem učit. Stanovila jsem si, že každý den chci zvládnout alespoň jednu otázku do každého předmětu.

V přípravné fázi jsi se na hřiště dostala ve všech 6utkání. Se Švédskem jsi zaznamenala svoji premiéru v seniorské reprezentaci. Jak se ti hrálo a jak jsi byla se svými výkony spokojená?
Osobně si myslím, že jsem obranu zvládala podle představ. Spíše v útočné fázi bylo především v prvních třech utkání těžké se prosadit. V dalších utkání jsem se i v útoku cítila lépe a byly jsme celkově sehranější, což pro mě na rozehře bylo o to jednodušší. Každopádně mi určitě pomohlo, když jsem proti Bělorusku dala svůj první koš a pak už se mi hrálo mnohem lépe.

Co tě napadlo jako první, když jsi byla vybrána do nejlepší dvanáctky?
Že se mi splnil sen zahrát si v seniorské české reprezentaci. O to víc mě těší, že jsem to zvládla ve svých 19letech. Jsem si vědoma toho, že výběr byl ovlivněn i tím, že chyběla Lenka Bartáková, to však nemění nic na tom, že jsem měla obrovskou radost a celé to napětí ze mě spadlo a cítila jsem se mnohem uvolněnější.

Jak probíhal přesun do Francie? Měly jste nějaké restrikce, neobvyklá opatření nebo speciální požadavky pro možnost vstupu do haly?
Obecně vysoké restrikce nás zasáhly již při samotné přípravě, kdy jsme byli velmi izolováni. Před odletem jsme museli podstoupit PCR testy a na štrasburském letišti nás vyzvednul autobus a odvezl do hotelu. Vzhledem k tomu, že již po příletu jsme nastoupili do „euro bubliny“, tak jsme nesměli vycházet z hotelu a vždy nás pouze vyzvednul autobus, který nás odvezl na halu a zpět.

Pojďme se přesunout k basketu jako takovému. Velkou roli jsi zahrála při utkání s favorizovanou Francií, kdy jsi mimo jiné rozhýbala hru po bodové pauze. Jak se ti proti takto stabilnímu a kvalitnímu týmu hrálo a případně co sis z tohoto utkání odnesla?
Myslím si, že proti Francii to byl můj nejlepší zápas na Evropě i za celé přípravné období. I přesto, že se mi nepodařilo skórovat, tak pro mě bylo nejdůležitější asi to, že jsem pochopila, že všechny ty hráčky jsou pouze lidi, a tak se proti nim dá normálně hrát. Vzhledem k tomu, že jsme do tohoto utkání šli jako ousideři a neměli jsme co ztratit, tak se mi hrálo velmi dobře. Asi největší poznatek pro mě byl, že se dá hrát proti každému na této úrovni, když už se tam člověk jednou dostane, tak opravdu může hrát proti každému.

I přesto, že v utkání proti Chorvatsku se českému týmu příliš nedařilo, v závěru ses společně s dalšími mladými hráčkami prosadila a byla jsi označena za budoucnost národního týmu v dalších letech. Jak tento výrok vnímáš?
Tak v první řadě si myslím, že nejsem určitě jediná vzhledem k tomu, že všechny mladé hráčky, které na Euru nastoupily, se snažily předvést své nejlepší výkony. Každopádně poté, co skončila Kačka Elhotová a Romča Hejdová si myslím, že je teď na naší generaci, aby převzala reprezentační otěže a věřím, že si časem v týmu vybudujeme větší roli.

Kdybys měla říct, co bylo na celém euru nejtěžší, co by to bylo?
Za mě to bylo poslední utkání, kdy nás porazilo Chorvatsko.

Chtěla sis zahrát proti nějakým konkrétním hráčkám? Pokud ano, proč?
Asi jsem neměla jednu konkrétní hráčku. Každopádně sleduji Euroligu, tudíž jsem se tam setkala s mnoha hvězdami, které hodně sleduji, takže pro mě bylo skvělé je vidět naživo, natož si proti nim zahrát. Konkrétně tedy proti Francouzkám, protože je beru jako takový basketbalový vzor.