Laura Mikšíková pod drobnohledem

Laura Mikšíková v dresu brněnských Žabin působí již od sezóny 2017/18, kdy se s týmem kadetek U17 umístila na druhém místě na MČR. V nové sezóně nastoupila na Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka a pravidelně nastupovala v kategoriích U17 a U19. Letos si odbyla svůj debut v seniorské kategorii a přiblížila nám, jaké to pro ni bylo. Prozradila, že kromě basketbalu si ráda zahraje volejbal, zajde ven s kamarády nebo jak dlouhé jsou její vlasy.

Sezóna 2020/21 byla tvá první s A-týmem. Jaká jsi měla očekávání?
Když jsem se dozvěděla, že mám možnost trénovat s A-týmem, měla jsem z toho obrovskou radost a strach zároveň, protože jsem nevěděla, co čekat od nových spoluhráček a trenérů. Bylo to pro mě úplně nové prostředí. Když se na to podívám zpětně, jsem velice ráda za příležitosti a cenné zkušenosti, které jsem za tuto sezónu získala.

V čem se podle tebe liší ženský basketbal od toho juniorského?
Myslím, že je to velký rozdíl a velký skok. Ať už na tréninku, kde všichni makají na 100% a nic není zadarmo, tak stejně i v zápase. Je těžké se prosadit proti zkušeným hráčkám, které hrají již několikátou sezónu nejvyšší soutěž nebo mají zkušenosti ze zahraničí. Seniorský basketbal je oproti juniorskému daleko rychlejší a silovější.

Pamatuješ si na svůj první utkání? Jaké byly tvé pocity?
První zápas jsem odehrála proti Trutnovu. Pamatuji si, že jsem byla hodně ve stresu a bála se. Hodně mi pomohly moje spoluhráčky, které mě podpořily. Jakmile jsem se dostala na hřiště, veškerá nervozita ze mě spadla a já se soustředila jen na hru.

Jak hodnotíš celou tuto sezónu?
Celou sezónu hodnotím velmi pozitivně. Ne vždy se nám dařilo, ale to k tomu patří. Konečné třetí místo jen dokazuje naše odhodlání a tvrdou práci, kterou jsme v sezóně udělali. Jsem také vděčná, že jsem dostala příležitost se toho všeho účastnit. 

Máš nějaký basketbalový vzor? Pokud ano, jaký?
Myslím si, že každý má nějaký vzor. Ráda sleduji Breannu Stewart a Marii Conde, ale snad jako každá basketbalistka také obdivuji Kateřinu Elhotovou.

V kolika letech a kde jsi začínala s basketem?  
Začínala jsem asi v 8 letech a hrála jsem v Javorníku.

Jak jsi zvládala letošní online výuku v kombinaci s tréninky?
Přiznám se, že mi to docela vyhovovalo. Nemusela jsem moc řešit omlouvání ze školy a měla jsem více času se věnovat basketu.

Příští rok tě čeká maturita a podání přihlášky na vysokou. Jsi už rozhodnutá, z čeho budeš maturovat a jakým směrem se vydáš?
Určitě chci maturovat z češtiny, angličtiny, teorie sportovní přípravy a geografie. Konkrétní vysokou školu ještě vybranou nemám. Jen vím, že bych se chtěla věnovat sportu.

Nejde si nevšimnout, že máš opravdu dlouhé vlasy. Prozradíš, jak jsou dlouhé?
Nikdy jsem nepřemýšlela jak moc dlouhé vlasy mám. Když jsem se pokusila je změřit, tak to vychází na 76cm.

Jaké máš plány na léto?
S rodiči určitě něco podnikneme, zatím však neřešíme nic konkrétního. Ráda si zahraji volejbal, trávím čas s kamarády a v přírodě.

Přejeme hezké léto a těšíme se na další sezónu!

Autorka: Adéla Buřtová