Život sportovce s cukrovkou

Již v dětství, se jí do cesty připletla cukrovka, ale Klára Stloukalová se nevzdala a naopak dokázala, že to je jen malá překážka v její cestě za slibnou kariérou. Má za sebou stříbrné medaile z Mládežnické olympiády v kategorii U15, Mistrovství Evropy v kategorii U16 a MČR U17. Letos si také zahrála první sezónu v ŽBL. Ještě před pár lety se však věnovala plavání, stepu, street dance, hře na klavír nebo navštěvovala dramatický kroužek. Dnes se věnuje hlavně basketu a občas si zahraje na ukulele.

Jaké byly tvé basketbalové začátky?
Na tréninky jsem začala chodit, když mi bylo 9 let. Děda od mé kamarádky vedl v Blansku dívčí basketbalový klub. A vzhledem k mým výškovým předpokladům jsem to šla zkusit.

Letos jsi hrála svoji první sezónu v ŽBL. Jak bys ji zhodnotila?
Jsem strašně ráda, že jsem vůbec dostala šanci trénovat s tak skvělými, zkušenými hráčkami a trenéry. Ačkoli jsem třeba nedostala tolik prostoru, určitě to beru jako obrovskou zkušenost.

Jaká jsi měla očekávání? Splnila se ti?
Šla jsem do toho tak nějak bez očekávání. Chtěla jsem hlavně ukázat trenérům to, co umím a zbytek jsem nechala na nich. Tak nějak jsem počítala s tím, že se moc zápasů nezúčastním a to, že hned první rok dostanu medaili byl skvělý pocit a děkuji holkám, že jsem to mohla s nimi prožít. 

Jsi součástí reprezentačního týmu U19, který se připravuje na nadcházející mistrovství světa. Prozradíš, jak probíhá příprava a jak ji zvládáš?
Příprava nám začala už na začátku května. Každé soustředění trvá cca 5 dní a potom máme pár dní pauzu a prostor na individuální činnosti. Příprava bude velmi dlouhá a fyzicky náročná, jelikož MS je až v polovině srpna. 

Jakou máš motivaci a cíl vzhledem k MS?
Byla bych moc ráda, kdybych měla tu možnost se na MS podívat a zahrát si. Nejen, že získám mnoho zkušeností a zážitků, ale s holkami tady máme úplně skvělý kolektiv a chtěla bych to s nimi vše prožít. Určitě tam pojedeme s tím, že ze sebe vydáme úplně vše. 

Málokdo o tobě ví, že se odmalička potýkáš s cukrovkou. Jak se změnil tvůj život, když jsi tuhle informaci zjistila?
Cukrovku mi zjistili ve stejnou dobu, jako jsem začala hrát basket, takže tréninky jsem vůbec neřešila. Musela jsem se nejdříve naučit počítat jednotky v jídle, kolik si na to dopíchnout inzulínu a co nejčastěji si měřit krevní cukr a pořádně se hlídat. Až po asi 3-4 měsících jsem znovu začala trénovat. 

Jak to vnímáš dnes, když jsi starší?
Ani dnes to pro mě není úplně jednoduché. Často se například uprostřed tréninku musím dojídat nebo naopak dopíchnout inzulín a čekat, než mi cukr klesne. Nebudu lhát, stále s kolísáním cukru zápasím, což by se dít nemělo, ale neberu to už jako důvod se omezovat.

Co všechno obnáší život sportovce s cukrovkou? Jak probíhá tvůj trénink?
Před každým tréninkem nebo jinou fyzickou zátěží se musím změřit, popřípadě si dopíchnout nebo se něčeho (většinou to bývá ovoce) dojíst. Takhle to v průběhu tréninku dělám aspoň ještě 2x.

Klárce držíme palce, aby se probojovala do konečné nominace na MS.