Koncovková kletba zlomena! Žabiny urvaly po dvojím prodloužení důležitou výhru nad Flammes Carolo

Třetí, však vítězné. Žabiny Brno po výborném prvním poločase nakonec rozhodly o výsledku třetího kola Eurocupu znovu až v závěru zápasu, který tentokrát, leč po dvou dech beroucích prodloužení, ovládly rozdílem 76:70. Letošní první výhra je pro brněnský celek o to sladší, neboť v něm porazily favorizované Francouzsky z Flammes Carolo Basket a vrátily se tak do hry o postup ze skupiny.

Prvotřídní skauting brněnských trenérů přinesl Žabinám důležité ovoce. Domácí hráčky přesně věděly, kam se jejich francouzské soupeřky plánují pohnout a kudy poletí míč. Agresivní obranou tak od první sekundy zápasu tlačily Carolo do chyb, ze kterých následně těžily rychlými protiútoky.

Po zisku Simony Sklenářové a následně i Natálie Stoupalové poprvé Žabiny v utkání odskočily. Tvrdou ofenzivu navíc ve druhé čtvrtině pojistily i skvělým útokem a o poločasu odcházely do šaten s náskokem 36:23. „Konečně jsme se včera sešli všichni na tréninku, což se projevilo už jak v tréninku, tak díky bohu v zápase. Velice dobře jsme plnili game plan. Odstřihli jsme jejich ústřední rozehrávačku, mohli jsme vést i větším rozdílem,“ okomentoval přívětivý vývoj prvního poločasu asistent Michal Martišek.

Třetí čtvrtinu však se stejně těsnou obranou nastoupily i hostující Flammes Carolo. Pressingem po celém hřišti si vysloužily mnoho míčů, ze kterých trestala i po doskoku zejména americká pivotka Jasmine Walker. „Trápily jsme se v obraně na útočném doskoku, dovolily jsme jim se jednoduše prosazovat a tím snadno stáhly náš náskok,“ potvrdila žabinská podkošová hráčka Natálie Stoupalová.

Koš po koši Francouzky mazaly bodové manko z úvodní dvacetiminutovky, až se dostaly na dostřel jediného bodu. Žabiny sice zvládly znovu v závěru čtvrté čtvrtiny odskočit, štěstí při tříbodových střelách však stálo při Carolu. „Naše klasické koncovky..vedeme o šest bodů minutu do konce a necháme si dát dvě trojky,“ povzdechl si mrzutě Martišek, když oba týmy za stavu 62:62 musely nastoupit do prodloužení.

Ani první nastavená pětiminutovka ale vítěze třetího kola Eurocupu neurčila. Francouzsky i brněnský vicemistr české ligy zvládly skórovat shodně po šesti bodech. Naopak druhé prodloužení a další napínavá koncovka se dohrávala v režii domácích. „Bylo to o morálu. Jsem strašně rád, že jsme zabrali tam, kde je potřeba vyhrávat zápasy – v obraně a na obranném doskoku. V uvozovkách nám to zachránilo sezonu. Jsme zpátky ve hře, ale musíme to potvrdit hned příští týden ve Španělsku,“ dodal Martišek.

Žabiny jako první tým skupiny A porazil dosud dominantní Flammes Carolo Basket rozdílem 76:70 a vrátily se tak zpátky do boje o postup do play-off. „Jsem na náš tým pyšná. Zasloužili jsme si vyhrát,“ neskrývala radost kapitánka Stoupalová.

Naopak hořkou cestu zpět do Francie mají před sebou jejich soupeřky. „Začaly jsme hodně pomalu, nebyly jsme mentálně připravené hrát. Druhý poločas jsme to sice stáhly a naše nasazení mělo větší energii, ale takto jsme měly hrát už od začátku zápasu. Myslím si, že s intenzitou, jakou jako tým hrajeme v obraně, se musíme prezentovat po celou dobu, abychom se z toho následně mohly odpíchnout v útoku,“ přiznala za Carolo jejich podkošová opora Lauren Scherf.

Žabiny Brno vs. Flammes Carolo Basket 76:70 (16:13, 20:10, 14:20, 12:19, 6:6, 8:2)

Body: Cunane 14, Knežević 13 (+6 asistencí), Stoupalová 12, Sklenářová 11, Hamzová 9 (+6 asistencí), Lopez Sénéchal 8, Čechová 6 (+10 doskoků), Záplatová 3, Smutná (nenastoupila), Mezihoráková (nenastoupila)