Všechen náš vztek by se měl odrazit na hřišti, říká Knežević před dalším kolem Eurocupu

Nejen řecká nepřipravenost hostit druhou nejvyšší evropskou ligu znepříjemnila zážitek týmu Žabin Brno v Athénách, ale i následná, v pořadí již druhá, hořká prohra v koncovce. Brněnské basketbalistky tak do středečního duelu s favorizovaným týmem Flammes Carolo Basket nastoupí v ne zcela ideálním scénáři dosavadní skupinové fáze Eurocupu. Podle Nikoliny Knežević by však právě jejich hněv a frustrace z předešlých kol měly posloužit jako časovaná bomba do dalších zápasů.

Po neuvěřitelném, leč nakonec smolném, comebacku z do úvodního duelu letošního ročníku Eurocupu musely Žabiny Brno zkousnout další tvrdou ránu. Do Řecka tým odcestoval s jediným cílem – přivézt výhru. Nakonec se však vrátily naprázdno a rozladění celým průběhem pobytu.

Po náročné cestě, která odstartovala v 6 hodin ráno od haly Rosničky v Brně, je totiž v hlavním městě Řecka čekalo ubytování ne zcela odpovídajícímu regulí stanovených FIBA pro danou soutěž. Podobně nepěkné překvapení brněnský celek zažil i s příchodem na tamní halu Moschato. Aby mohly například hráčky začít trénovat, musely si prvně palubovku vysušit. „Všichni jsme se shodli na tom, že takové podmínky jsme nečekali. Přestože je to jejich první rok v Eurocupu, určité standardy se musí dodržovat,“ řekla za celý tým Nikolina Knežević.

Po odmakané hodině a půl se hráčky bez sprchy, neboť ty v tělocvičně nebyly použitelné, přesunuly zpět na hotel, kde po dlouhém dni chtěly rychle sníst večeři a přesunout se na pokoj. Na jídelním stole však tým objevil další nešvar. Jelikož objednaný hotel nedisponoval vlastní kuchyní, musel jejich management sáhnout po dovozu jídla. „Zcela upřímně..po celém dnu cestování jsme se chtěly jen dobře najíst a jít odpočívat. Místo toho jsme dostaly studené jídlo v plastových krabičkách, které ani neodpovídalo tomu, co jsme si objednaly. Jsme profesionální sportovci a některé z nás mají tomu uzpůsobený jídelníček. Nehledě na cokoliv, každý by to měl respektovat,“ popsala Knežević.

Manažeři Žabin se tak nakonec rozhodli v deset večer po vlastní ose najít restauraci, která by hráčkám přichystala teplou večeři. Do postelí se tak dostaly v pozdních večerních hodinách a tedy i s kratším časem na přípravu pro důležitý zápas následujícího dne. „Ačkoliv všechno okolo bylo nepříjemné, nemůže to být výmluva a ani důvod pro naši porážku,“ přiznala křídelnice, kterou si po výborných výkonech v minulých kolech řecká Eleftheria pohlídala.

Bohužel, i samotné utkání se neslo ve stejně smolném duchu, a Žabiny tak musely zkousnout porážku o jediný koš 68:70. „Jsem na náš tým pyšná, že jsme se přes to všechno nevzdaly a bojovaly jsme až do konce. Tato porážka nás zocelila do dalších zápasů,“ prozradila Knežević.

Že jsou mentálně basketbalistky Žabin připravené všem dokázat svoji sílu, předvedly již v následujícím souboji v české lize proti ZVVZ USK Praha, kdy dokonce sahaly po historické výhře. „Mám štěstí, že hraju v týmu, kde se nikdo nevzdává a umí snadno „to škaredé“ hodit za hlavu a soustředit se na další cíl,“ svěřila se osmadvacetiletá posila z Bosny a Herzegoviny. „Věřím, že všechen vztek či špatná zkušenost se má využít na hřišti. K pomstě,“ dodala.

Žabiny si sice před sezonou plánovaly, že domácí zápas s Cadi La Seu či venkovní duel s Eleftherií chtějí vyhrát, aby před střetem se silným francouzským týmem měly pocit klidu a nevytvářely na sebe zbytečný nátlak „coby kdyby“. Je to právě ale jejich dosavadní zkušenost a schopnost se dostat zpátky do hry, které můžou favorita celé skupiny A překvapit.