Královna EWBL. Anna Jurčenková slaví triple

První EWBL kořist si Anna Jurčenková připsala v roce 2017 v dresu Good Angels Košice. Se stejným týmem následnou sezonu triumf obhájila. No a v neděli šestatřicetiletá usměvavá pivotmanka přepsala ligové dějiny, když jako historicky první basketbalistka mistrovský pohár vyzdvihla do třetice. Tentokrát námi oblíbená Slovenka hájila barvy brněnských Žabin, proto jsme ji krátce vyzpovídali.

Aničko, prvně ti moc gratulujeme. Pověz, jaký je pocit být první triple-šampionkou EWBL?

Všechny tituly jsou pro mě výjimečné. První proto, že byl vůbec první a vybojovali jsme ho doma. Druhý zase tím, že jsme to nečekali. A tento třetí mě těší nejvíc tím, že jsem přepsala historii.

Který z nich byl nejtěžší získat?

Za mě ten druhý. Hráli jsme v Rize a nevypadalo to, že bychom měli vyhrát. Nečekalo se to prostě. Celou dobu jsme zápas prohrávali. Až na konci se nám podařilo dotáhnout a střelou v poslední sekundě, přesněji trojkou, skóre otočit a vyhrát.

Jaký nejsilnější zážitek z této soutěže ti utkvěl v hlavě?

Asi možná právě ta střela ve finále proti Rize. Ta radost z toho byla úžasná.

Na jaký rok v EWBL nezapomeneš?

Každý je jiný a těžko se to dá specifikovat. Změnilo se to i příchodem do Žabin. Není to jen jiný tým a spoluhráčky, ale i v soutěži se potkáváte s rozdílnými soupeři. Nedokážu vybrat jeden rok.

Vidíš určitý vývoj kvality této evropské ligy?

Určitě. Myslím si, že soutěž je každým rokem zajímavější. Mění se země i týmy a je jich čím dál více. Letos to bylo jiné, když se teď na konci kvůli válce na Ukrajině vyřadily ruské týmy. To by přidalo Final Four ještě vyšší kvalitu.

Čím se EWBL liší od ostatních evropských soutěží?

Mně se ta liga moc zamlouvá. Je to právě pro týmy, co mají kvalitu a zájem hrát evropské soutěže, ale už se do Euroligy anebo Eurocupu nedostanou. Myslím, že pro kvalitnější týmy, pro které tam už není místo, anebo i méně kvalitní, které by je po finanční stránce nemohly hrát, je to super možnost si zpestřit domácí ligu. Přesně to jsem si zažila ve slovenské i české lize. A pro týmy je to veliké plus, když hrají evropské soutěže.

Anna Jurčenková vyhrála v EWBL celkem tři tituly:
2017 – Good Angels Košice
2018 – Good Angels Košice
2022 – Žabiny Brno