První bod pro Žabiny. Doma rozdrtily Hradec 76:55

Excelentním týmovým výkonem v defensivě i ofenzivě vstoupily Žabiny do semifinálové série proti Hradci Králové. Už v první polovině zápasu si v domácí kulise vytvořily vysoký bodový náskok, který jim zajistil výhru 76:55 a první důležitý bod.

Semifinále RŽBL mezi Žabinami a Hradcem Králové na Rosničce sice otevřela trojkou hostující Martina Pokorná, následující minuty už ale patřily domácím basketbalistkám. Šňůrou 9:0 šly Žabiny do vedení, jenž postupně navyšovaly. Po trojkách Michaely Vondráčkové a Petry Záplatové odskočily svým soupeřkám na dvouciferný bodový rozdíl. (23:13 po první čtvrtině)

Hradecké lvice marně hledaly odrazový můstek a lék na výbornou ofensivní i defenzivní spolupráci brněnského týmu. Žabiny vstřelily dalších sedm bodů v řadě a hradecké trenérka Romana Ptáčková si musela vybrat druhý oddechový čas. Ani po něm se však její svěřenkyně neprobudily. Trojkou Michela Vacková ve třetí minutě druhé čtvrtiny poslala svůj tým do dvacetibodového vedení. Žabiny tak o poločasové pauze odcházely do šaten s vysokým náskokem 50:24.

Z nich se v lepším světle vrátly jejich soupeřky z Hradce. Lvice se konečně prosadily zpoza tříbodového oblouku. Naopak Žabiny v závěrečné čtvrtině skórovaly až po čtyřech minutách. A ačkoliv druhý poločas domácí hráčky prohrály 26:31, celkové vítězství a první bod v semifinálové sérii jim zaslouženě patří. „Velice dobře jsme se na Hradec připravily. Možná jsme nečekaly, že to bude až tokové, ale naše procento z trojkových i dvojkových pozic bylo vysoké. Ve druhé polovině už to opadávalo. Možná byla vidět trocha únavy a víc jsme začaly ztrátovat. Ale náskok byl tak markantní, že jsme to uhrály do konce. Doufám, že už to budou jen další dva zápasy,“ řekla brněnská rozehrávačka Petra Záplatová.

Sokol Hradec Králové porazily Žabiny vysoko a poměrně snadno 76:55. Brněnské basketbalistky dominovaly nejen střelecky, ale i v doskocích (61 ku 35). „Žabiny úkázaly svoji sílu v první čtvrtině. My jsme působily hodně zakřiknutým dojmem a jsem hodně rozzloběná na to, jak jsme nezvládaly souboje pod košem na obranném doskoku. Žabiny měly asi čtrnáct útočných doskoků za první poločas a to je šíleně vysoké číslo. I když tam mají jasnou převahu výškovou i silovou, tak jsme tam měly zbytečně hodně oken, kdy jsme byly nedůsledný. Musíme si to rozebrat. Pokud bychom takto chtěly hrát, výsledky budou vypadat podobně,“ okomentovala hlavní trenérka hostí Romana Ptáčková a dodala, že v útoku chyběla trpělivost a rychlé protiútoky.

Naopak domácí trenér Viktor Pruša své svěřenkyně velmi chválil. „Byli jsme si vědomi důležitosti dnešního utkání. Přestože jsme měli výhodu domácího prostředí, tak úvodní zápas série je velmi důležitý. Jsem velmi pyšný na tým, co udělal na především defenzivní práci a činnosti. První poločas pro nás, si myslím, byl jeden z nejlepších v celé sezoně. Předvedli jsme velmi pěkný basketbal, v obraně jsme plnili všechny pokyny. Hradci jsme nedovolili vůbec nic. Vybíhali jsme do přechodové fáze, sdíleli míč a měli velmi konfortní pozice, který jsme proměňovali,“ liboval si kouč. Jako jediný malý vykřičník vidí druhý poločas a ztrátu koncentrace pod tíhou vysokého skóre.

Žabiny Brno vs. Sokol Hradec Králové 76:55 (23:13, 27:11, 17:17, 9:14)

Body: Záplatová 15 (+ 6 asistencí), Holmes 14, Vacková 14, Grigalauskyté 10 (+ 11 doskoků), Hamzová , Vondráčková 7, Jurčenková 6 (+ 14 doskoků), Stoupalová 3, Šoukalová 0, Kopecká 0, Beránková 0, Buřtová (nenastoupila)