Nečekané drama v Benešově Žabiny ustály

Konečně již v plné sestavě, vyjma stále zraněné Kateřiny Galíčkové, přijely Žabiny do Benešova na druhé kolo čtvrtfinále RENOMIA ŽBL. Znovu se však trápily se ztrátami a se Slovankou odehrály vyrovnané utkání. Nakonec soupeřkám nepovolily překvapivý zvrat využít a zvítězily 83:78. Doma ve středu 16. března tak mají příležitost tuto sérii uzavřít a postoupit do semifinále české nejvyšší ligy.

Basketbalistky Žabin a Slovanky se v letošním play off ženské extraligy poprvé utkaly ve středu na Rosničce. Tehdy podle očekávání vyhrály domácí hráčky. Rozhodly však až v druhé části duelu. Celý zápas se totiž potýkaly s nevyrovnaným výkonem a poměrně vysokým číslem ztracených míčů. Podobně se svěřenkyně Viktora Pruši předvedly i v neděli v Benešově.

I přes neproměněné koše ze zcela volných pozic první čtvrtina skočila vysoko 21:30 pro hostující Žabiny. Ty se střelecky trápily i v následující desetiminutovce. Navíc svými zbytečnými ztrátami a mezerami v obraně dovolily soupeřkám dotáhnout se na rozdíl pouhého bodu. Do šaten o poločasu Žabiny odcházely s osmibodovým náskokem 37:45.

Ten po pár minutách v druhé části zápasu navýšily na čtrnáct. Jejich soupeřky však Žabinské chyby na útočné i obranné straně hřiště dokázaly potrestat a snížily na rozdíl šesti bodů. Po nesportovní chybě a následných dvou proměněných šestkách nejlepší střelkyně Slovanky Kateřině Zeithammerové (26 bodů celkem) světelná tabule hlásila skóre 66:68. Zeithammerová navíc trefila tříbodovou střelu a stejně ji v dalším útoku následovala i Daniela Harapesová. Slovanka se tak poprvé v utkání dostala do vedení o čtyři body (72:68).

V dresu hostí však pohotově zareagovala Natálie Stoupalová a obrátila stav na stranu Žabin. Nehledě na vyfaulování Elišky Hamzové a zmiňované Stoupalové si mírný náskok v dramatické koncovce Žabiny pohlídaly. Do Brna si tak vezou výhru 83:78 a ve středu před domácím publikem mohou čtvrtfinálovou sérii ukončit. „Zápas byl jak na horské dráze. Z naší strany jsme nepodaly konstantní výkon a znovu se trápily se ztrátami. Na nich musíme do dalšího utkání zapracovat, aby nás to s těžšími týmy nestálo výhru. Každé naše zaváhání Slovanka potrestala a my jsme se o to více nadřely, abychom to dneska dokázaly dotáhnout do vítězného konce,“ okomentovala utkání Stoupalová.

Slovanka vs. Žabiny Brno 78:83 (21:30, 16:15, 21:18, 20:20)

Body: Vondráčková 17, Stoupalová 16, Hamzová 11, Holmes 10 (+ 7 doskoků a 7 asistencí), Grigalauskyté 9, Jurčenková 7, Šoukalová 6, Vacková 5, Kopecká 2, Beránková 0, Záplatová (nenastoupila), Buřtová (nenastoupila)