Několikanásobní mistři národních lig i finalista Eurocupu. To jsou naši soupeři v letošním ročníku ECW

Čtvrtečním utkáním zahájíme letošní sezonu druhé nejvyšší evropské ligy. Naše soupeře v Eurocupové skupině K již známe, co jsou ale německý Rutrinik Stars Keltern, anglický London Lions a belgický Castors Braine zač? Představujeme vám mistry tamních lig i bývalého finalistu této prestižní soutěže.

Rutronik Stars Keltern

Naše nejbližší protihráčky jsou basketbalistky z německého Rutronik Stars Keltern. Tým se pod vedením pětatřicetiletého Christiana Hergenröthera vypracoval z druhé nejvyšší německé ligy do elitní Bundesligy v roce 2015, kdy Hergenröther jako tehdejší asistent vystřídal Petera Kortmanna na pozici hlavního kouče. Němky následující rok postoupily i do finále poháru a v sezoně 2017-2018 ukončily pětiletou nadvládu jedenáctinásobného mistrovského týmu TSV 1880 Wasserburg. Od té doby na titul dosáhly i v letech 2020 a 2021. Aktuálně se v domácí soutěži drží na čtvrté pozici se třemi výhrami a jednou porážkou.

Kádr světového charakteru. I tak by se dal nazvat Rutronik Stars Kelter. Na soupisce se totiž pohybují hráčky ze všech koutů světa a stěží bychom nalezli německá jména. Nejstarší členka družstva je dvaatřicetiletá polská rozehrávačka Agnieszka Skobel, kterou doplňují dvě Chorvatky, dvě Srbky, dvě Američanky a estonská i maďarská posila.

Kromě vnitřních zkušeností týmu z mezinárodních soutěží májí Rutronik Stars za sebou čtyři odehrané sezony v Eurocupu, včetně osmifinále z let 2016-2017. Před vypuknutím koronavirové pandemie si v sezoně 2019-2020 ve své skupině drželi bilanci dvou výher a čtyř porážek. 

Od zkušeného německého celku tedy nemůžeme čekat nic jiného, než kvalitní hru. Žabinské hráčky se mohou těšit na konfrontaci s několika zahraničními basketbalistkami a jejich individuálním herním stylem.

London Lions

Dalším týmem v naší skupině je anglický klub London Lions, který se do Eurocupu probojoval teprve minulý měsíc, když v kvalifikaci porazil soupeře z Kanárských ostrovů. Barking Abbey Crusaders bylo původní družstvo ženského basketbalu, které vzniklo před 13 lety. V roce 2017 se ale sloučili s profesionálním mužským klubem London Lions a od té doby pokračují pod jedním názvem. Jejich největším úspěchem na domácí scéně je pro anglické basketbalistky mistrovský titul z minulé sezony v nejvyšší lize.

London Lions jsou nováčkem evropské klubové scény a odehrané mají pouhé dvě kvalifikační utkání proti Spar Gran Canaria. K postupu do Eurocupu přispěla primárně jednadvacetiletá rozehrávačka Holly Winterburn s průměrem 19 bodů, 3 doskoky a 3.5 asistencí na utkání. Oporou svému týmu je i v domácí nejvyšší ženské lize, kde Lions odehráli teprve jedno utkání a to vítězně. Další hráčkou, na kterou je potřeba si dát pozor, je kapitánka a MVP finále loňského anglického šampionátu Shanice Brandi Norton. Ta zatím také podává s 11 body a 4,5 doskoky na utkání velmi slušné výkony.

 

Mithra Castors Braine

Náš poslední soupeř skupiny je zároveň prvním týmem, se kterým si již tento čtvrtek 14. října od 18:00 poměříme síly na domácí palubovce v hale Rosničce. Velice zkušený belgický tým s dlouholetou tradicí Mithra Castors Braine působí v národních ligách ženské i mužské kategorie už od roku 1939. Do nejvyšší ženské divize se tamní basketbalistky dostaly teprve v roce 2011 a od té doby si v Belgii hráčky vybudovaly reputaci jednoho z nejlepších celků ligy.

Mithra Castors Braine mají na svém kontě osm účastí ve finále belgické nejvyšší ženské ligy, z čehož posledních pět ročníků ovládly. Mithra Castors Braine se prosadil i na evropské úrovni, když se jako historicky první belgické družstvo dostalo do finále EuroCupu v sezoně 2014-2015. Loni skončili na třetím místě v základní skupině. Aktuálně tým vede francouzské duo třiačtyřicetiletého hlavního kouče Fréderica Dusarta se stejně starou asistentkou s původem ze Srbska Ljubicou Drijaca.

Dominantní hráčkou družstva je zároveň nejstarší střelkyně, s číslem 15 hrající, Ukrajinka Valeriya Berezhynska. Pětatřicetiletá pivotmanka je 193 centimetrů vysoká a do belgického klubu letos přešla ze španělské ligy. Její současný výkon v soutěži činí v průměru 25.8 minut, 17.3 bodů, 6.8 doskoků a 3.3 asistence na zápas. Z domácí scény se nejvíce prosazuje dvacetiletá 178 centimetrů vysoká Maxuella Lisowa-Mbaka. Křídelnice s průměrnými 28.3 minutami na utkání je zároveň nejvíce vytíženou hráčkou týmu. Zatím zaznamenala 13.3 bodů, 5.5 doskoků, 4.5 asistencí a 3 zisky na zápas. Obě hráčky dopomohly svému týmu Mithra Castors Braine ke čtyřem výhrám sezony a společně s Liege Panters jsou jedinými neporaženými kluby belgické nejvyšší ženské ligy.

Ohlasy ze Žabin

V základní skupině Eurocup nás tak čekají nelehké soupeřky. Naše hráčky se na sezonu velice těší a neztrácejí víru v Žabiňácké úspěchy. „S evropským basketbalem sice už zkušenosti máme, ale v Eurocupu jsme nováčci. Ve skupině narazíme na kvalitní soupeře a určitě to nebudou lehká utkání. Jdeme zápas od zápasu a uvidíme, kam až dojdeme. Věřím ale, že dobrou týmovou hrou a bojovností můžeme uspět,“ řekla kapitánka Lenka Šoukalová.

Důležitost Eurocupu v posouvání kvalit týmu vnímá i hlavní trenér Viktor Pruša. „EuroCup je kvalitativně samostatnou kapitolou v rámci této sezóny. Získávání zkušeností pro mladé české hráčky a mezinárodní konfrontace v druhé nejvyšší evropské lize by měla být primárním cílem. V kombinaci se zkušenými hráčkami, které se podařilo přivést, se však rozhodně nevzdáváme bojů o postup. Každé jedno vítězství bude v této snaze důležité, stejně tak jako budování dobrého renomé a koeficientu českého ženského basketbalu v Evropě,“ prozradil kouč.

 

 

ROZPIS NAŠICH UTKÁNÍ VE SKUPINĚ K:

14. října 18:00 Žabiny Brno – Castors Braine (vysílání ČT sport)

20. října 17:00 London Lions – Žabiny Brno

27. října 18:00 Žabiny Brno – Rutronik Stars Keltern

3. listopadu 20:30 Castors Braine – Žabiny Brno

24. listopadu 18:00 Žabiny Brno – London Lions (vysílání ČT sport)

2. prosince 18:30 Rutronik Stars Keltern – Žabiny Brno