Nestandardní sezónu hodnotí Viktor Pruša

První utkání sezóny 20/21 již byly odehrány, my však stále čekáme. Jak jsme již avizovali, z důvodu pozitivních testů u několika členů klubu, se všechny hráčky společně s realizačním týmem ocitli, na více než deset dní v povinné karanténě. Nejen, že nám tato situace přerušila probíhající přípravu, ale přinutila nás dokonce přeložit první tři kola Renomia ŽBL. 

 Zápasová sestava v plném počtu trénuje sotva 5. den po nutné odmlce a již dnes nastoupí do prvního utkání sezóny. Tuto nestandardní situaci, ale i budoucí vyhlídky hodnotil hlavní trenér Viktor Pruša.

Jaký má dopad světová situace na složení týmů v lize?

Velmi citelný. Když se podíváme na aktuální soupisky týmů ŽBL, tak až na pár vyjimek, jsou plné českých hráček a počty zahraničních importů byly dost redukovány. Vnímám jako pozitivum, že tato situace nepřímo donutí ligové kluby pracovat s českými hráčkami a šanci dostanou i ty perspektivní mladé. Mohla by to být ideální příležitost předpřipravit hráčky pro budouci seniorské družstvo žen, které bude zanedlouho procházet generační obměnou.

 Tento rok jsou Žabiny ryze český tým, jak jsi spokojen?

S tímto aspektem jsem, musím říct, spokojený velmi. Jsem a budu vždycky zastáncem týmu, kde je maximální počet českých hráček. Kostra týmu zůstala téměř stejná a já vidím velký benefit v tom, že s většinou hráček budujeme určitý herní koncept již 5. sezónu. Velmi dobře už víme, co od sebe očekávat, a proto je naše spolupráce systematická. Na jednotlivých hráčkách a na jejich schopnostech je vidět s odstupem času velký progres. To je velký rozdíl od každoročního angažování zahraničních posil.

 Jak ovlivnila koronavirová situace ligu obecně?

Je zřejmé, že nás čeká ohromně nestandardní sezóna. Vládní opatření, jako je například to nejnovější, a to hraní utkání bez diváků nebo jednotlivé týmy střídající se v karanténě, je jednoznačně velkým narušením celého koloběhu ŽBL. Jedná se o dílčí faktory, které by mohly z určitého úhlu pohledu zpochybňovat váhu celé basketbalové ligy a její exkluzivitu.

 Jak vnímáš odložení začátku sezóny?

Je to pro nás nepředstavitelná komplikace. Příprava se vyvíjela velmi dobře, jak po tréninkové, tak následně po herní stránce. Hráčky byly velmi dobře připraveny kondičně a teď jsme víceméně zpět na úplném začátku a jedeme téměř od nuly. To je obzvláště pro náš rychlý a agresivní basketbal, který chceme praktikovat, dvojnásobná rána, protože načasování formy na start ligy probíhalo dle plánu. Teď bude trvat i možná několik týdnů, než tohle manko doženeme. Ale určitě nebudeme brečet ani se na tento fakt vymlouvat, jsme trpěliví a bereme to jako součást života.

 Jak by jsi vymezil cíle na sezonu 20/21?

Jednoznačným cílem této sezóny je basketbalový rozvoj našich hráček, zapojování těch mladých perspektivních a vytváření maximálně profesionálního prostředí, ve kterém jim bude umožněno udělat co největší osobní development. To znamená maximální fokus na tréninkový proces a herní praxi tak, aby na konci sezony byly zajímavým produktem nejen pro český, ale i mezinárodní basketbal. Tuhle šanci holkám chceme dát. Budeme se chtít opět prezentovat moderním pojetím hry a bavit diváky, doufám nejen pouze před TVCOMem, ale postupem času také v halách.